Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

پرسش تخصصی هواپیما از قهرمان جنگ جناب سرهنگ مازندرانی

512 posts in this topic

ممنونم .من جوابی که نوشته بودید رو ندیده بودم شرمنده .

زاويه برخورد امواج به زمين يا. أب است كه بايد توسط خلبان بدرستى تنظيم شود .

ریو تنظیم رو باید انجام بده ؟

یه نمونه به خاطر دارید مثلا این ارتفاع ، این زاویه ؟ فرمول خاصی داره؟

باتوجه به توانای حذف کلاتر دریا امکان داشت کشتی رو هم شناسایی و مسیر حرکت اون رو تو اسکوپ ببنید؟ چنین حالتی رو دیدید؟

اگر دیش انتن رو کامل رو به سمت کارون دریای بگیر ، بعد عمل جستجو رو انجام بدید  کشتی ها به خاطر سرعت کم از اسکوپ حذف می شن؟

5

یه سوال از اساتید و ودوستان محترم داشتم ، چرا امریکا همه اف14 هاشودر سال2006 بازنشسته کرد ؟ گرچه این روند از چندسال قبلش شروع شده بود ولی چرا حداقل یه چند اسکادران رو تا حداقل یه دهه بعد نگه نداشت ؟ خلباناش به چه هواپیمایی منتقل شدن ؟ البته می دونم دیگه خطری به نام شوروی از بین رفته بود و هزینه نگهداری این پرنده پیچیده احتمالا مقرون به صرفه نبوده ، ولی به هر حال با توجه به ارتقاهایی که در نمونه D صورت گرفت مثل تعویض موتورها با نمونه جنرال الکتریک ویا امکان یافتن حمله به مواضع زمینی ، دلیل بازنشستگی کامل اونها چی می تونه باشه ،‌ به نظر می رسه در این زمینه حتما موافقان و مخالفان زیادی تو امریکا بودن و هر کدوم حتما دلیل خاص خودشون رو داشتن ، اگر دوستان و اساتید محترم نظری دارند بفرمایند ، ممنون.

با درود فراوان خدمت شما دوست عزیز همانگونه که خود شمانیز اشاره فرمودین یکی از دلایل میتوانسته هزینه ها باشد . اما باید  توجه داشت که  تاکتیکها وروشهای نظامی آمریکا دچار تغییر شده بدین ترتیب که راهبرد نظامی ارتش آمریکا ودکترین نظامی به سمت هواپیما های رادار گریز پیش میرود . نمونه ی بارز آن هواپیما های اف 35  .البته به نظر بنده . در رابطه بااینکه خلبانان اف 14 به کدام هواپیما منتقل شدند تاجایی که اطلاع دارم وحافظه یاری میکند به هواپیماهای اف ای 18 سوپر هورنت وشاید هم اف 35 البته بعد از عملیاتی شدن.

12

یه سوال از اساتید و ودوستان محترم داشتم ، چرا امریکا همه اف14 هاشودر سال2006 بازنشسته کرد ؟ گرچه این روند از چندسال قبلش شروع شده بود ولی چرا حداقل یه چند اسکادران رو تا حداقل یه دهه بعد نگه نداشت ؟ خلباناش به چه هواپیمایی منتقل شدن ؟ البته می دونم دیگه خطری به نام شوروی از بین رفته بود و هزینه نگهداری این پرنده پیچیده احتمالا مقرون به صرفه نبوده ، ولی به هر حال با توجه به ارتقاهایی که در نمونه D صورت گرفت مثل تعویض موتورها با نمونه جنرال الکتریک ویا امکان یافتن حمله به مواضع زمینی ، دلیل بازنشستگی کامل اونها چی می تونه باشه ،‌ به نظر می رسه در این زمینه حتما موافقان و مخالفان زیادی تو امریکا بودن و هر کدوم حتما دلیل خاص خودشون رو داشتن ، اگر دوستان و اساتید محترم نظری دارند بفرمایند ، ممنون.

-فکر کنم عمده علت بازنشستگی زود هنگام تامکتهای نیروی دریایی آمریکا هزینۀ نگهداری و عملیاتی این پرندۀ استثنایی است. 

-نگهداری در مقیاسهای پایین تر قطعاً هزینه ها را افزایش خواهد و به همین علت مقرون به صرفه نیست.  ولی در نظر داشته باشید که قطعات هواپیماهای منفصل شده (نه فقط تامکت) و بدنۀ هواپیما تا مدتها بعد قابل مونتاژ کردن و ورود به ناوگان هوایی خواهد بود. 

-عمده خلبانان اگر تا الان بازنشسته نشده باشند به اف-18 ها منتقل شدند. 

-در حال حاضر اف-18ها کارهای تامکت را بخوبی در شرایط فعلی انجام میدهند و شاید نیازی به جنگنده ای با این قابلیت بالا احساس نمیشود.  بحث قیاس هزینه و کارآیی پرنده است و تا حدودی سیاستهایی که پشت پرده نهفته است. 

12

با سلام فكر مى كنم بهترين طراحى با توجه به ماموريت اصلى F-14كه رهگيرى است همين شرايط فعلى است براى هريك از دو خلبان وظيفه اي خاص تعريف شده كه اگربجز اين بود F-14 تآمكت نبود لحظات در زمان مواجه شدن با هدف حرف اول را مى زنه بخصوص پرواز در ارتفاع پايين روى اب

تما سيستم هاى رادارى موشكى وناوبرى از كابين عقب برنامه ميشود.

درضمن توسط كارخانه سازنده هواپيماى دو كنترل براى اموزش پروازى خلبا نان ساخته شده بود ولى در كشور ما براى اموزش خلبانى F-14 از خلبانان با تجربه وپس از گذراندن اموزش شبيه ساز استفاده مى شود

14

ممنونم .من جوابی که نوشته بودید رو ندیده بودم شرمنده .(.)

زاويه برخورد امواج به زمين يا. أب است كه بايد توسط خلبان بدرستى تنظيم شود .

ریو تنظیم رو باید انجام بده ؟

یه نمونه به خاطر دارید مثلا این ارتفاع ، این زاویه ؟ فرمول خاصی داره؟

باتوجه به توانای حذف کلاتر دریا امکان داشت کشتی رو هم شناسایی و مسیر حرکت اون رو تو اسکوپ ببنید؟ چنین حالتی رو دیدید؟

اگر دیش انتن رو کامل رو به سمت کارون دریای بگیر ، بعد عمل جستجو رو انجام بدید  کشتی ها به خاطر سرعت کم از اسکوپ حذف می شن؟

7

کسی نیست سوال مارو جواب بده؟

3

جناب مازندرانی،

شما درچه سالی وارد نیروی هوایی شدید؟

از همدوره های جنابعالی، چند نفر به شهادت رسیدن؟ یا جانباز شدن؟ یا ... (البته اگر مایل هستید)

درباره ی این کاربر یونانیه، چه حسی دارید؟ (من که خیلی دوسش دارم.)

تا حالا عید نوروز رو به یک غیر ایرانی تبریک گفتید؟ (خودم خیلی...)

واکنشش چی بود؟ (من به یه نفر تبریک گفتم، نمی دونم چرا بلاکم کرد!!!)

یه خاطره از زمان آموزشیتون بنویسید، البته به انگلیسی . (درخواست یک دوست لهستانی هست)

واکنش بیشتر افراد وقتی که می فهمن شما یک خلبان جنگی و پیشکسوت هستید، چی هست؟ (من خودم که سورپرایز شدم)

البته، بیشتر صندلی داغ شد تا پرسش تخصصی...

دیگه شما، به بزرگواری خودتون، ببخشید.

9

با سلام 

اگر عزیزی هست که این تصویر را بدون واترمارک و با همین کیفیت یا بالاتر دراختیار دارد ، در صورت صلاحدید ، محبت بفرمایند  :140016094434711:

dzof_h.jpg

12

جناب مازندرانی،

شما درچه سالی وارد نیروی هوایی شدید؟

از همدوره های جنابعالی، چند نفر به شهادت رسیدن؟ یا جانباز شدن؟ یا ... (البته اگر مایل هستید)

درباره ی این کاربر یونانیه، چه حسی دارید؟ (من که خیلی دوسش دارم.)

تا حالا عید نوروز رو به یک غیر ایرانی تبریک گفتید؟ (خودم خیلی...)

واکنشش چی بود؟ (من به یه نفر تبریک گفتم، نمی دونم چرا بلاکم کرد!!!)

یه خاطره از زمان آموزشیتون بنویسید، البته به انگلیسی . (درخواست یک دوست لهستانی هست)

واکنش بیشتر افراد وقتی که می فهمن شما یک خلبان جنگی و پیشکسوت هستید، چی هست؟ (من خودم که سورپرایز شدم)

البته، بیشتر صندلی داغ شد تا پرسش تخصصی...

دیگه شما، به بزرگواری خودتون، ببخشید.

درود تیرداد جان...مشخصات و اطلاعات کامل و جامع ایشان رو به زبان انگلیسی برات ارسال میکنم...

8

سلام استاد گرامی

من در مدت جنگ تحمیلی درگیریهای هوایی زیادی دیدم

ولی یک مورد همیشه ذهن مرا مشغول میکنه

در یک تعقیب و گریزی که بین یک هواپیمای ایران ویک هواپیمای عراق بود  پرنده ایرانی سعی داشت فرار کنه چون مسلح نبود

در نهایت هواپیمای عراقی با یک موشک پرنده ایرانی را زد که وقتی ما بالای سر خلبان رسیدیم شهید شده بود که بنام سرهنگ ذوالفقاری بودند در منطقه مجنون

چرا پرنده ای که به سمت خاک دشمن میره مسلح نبود

چرا توسط دیکر پرنده ها محافظت نمیشد

14

ذوالفقاری؟!!!!!!

نکنه فریدون ذوالفقاری بوده!!

12

سلام استاد گرامی

من در مدت جنگ تحمیلی درگیریهای هوایی زیادی دیدم

ولی یک مورد همیشه ذهن مرا مشغول میکنه

در یک تعقیب و گریزی که بین یک هواپیمای ایران ویک هواپیمای عراق بود  پرنده ایرانی سعی داشت فرار کنه چون مسلح نبود

در نهایت هواپیمای عراقی با یک موشک پرنده ایرانی را زد که وقتی ما بالای سر خلبان رسیدیم شهید شده بود که بنام سرهنگ ذوالفقاری بودند در منطقه مجنون

چرا پرنده ای که به سمت خاک دشمن میره مسلح نبود

چرا توسط دیکر پرنده ها محافظت نمیشد

درود جناب ابراهیمی

هواپیماهای شناسایی ما با توجه به ماموریت خود که عکسبرداری می باشد غیرمسلح بودند ! با توجه به اسم خلبان ایشان باید یکی از بهترین خلبانانا گردان شناسایی فریدون ذوالفقاری بوده باشند  

16

عجب دنیای کوچکی !!!!

جناب ابراهیمی میشه لطفا این رویداد رو دقیقا شرح بدهید؟/

با تشکر 

14