Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

پرسش تخصصی بالگرد از قهرمان جنگ جناب سرهنگ ملایری

520 posts in this topic

این پست هم مخصوص پرسش سوال از جناب سرهنگ ملایری 

** البته باید این رو هم عرض کنم که جناب سرهنگ ملایری شمشیر دو لبه هستند و علاوه بر خلبانی هلیکوپتر 214 ، دارای تخصص رسته توپخانه نیز می باشند و دوستان میتونن در این زمینه هم از ایشان پرسش های خودشون رو بپرسن 

به عنوان سوال اول میخوام از جناب سرهنگ سوال کنم که معمولا توپخانه ها چند نوع خرج و مرمی دارند و حداکثر برد اونها در چه زاویه ای شلیک میشه ؟ 

عمر یک لوله توپ چطور سنجیده میشه و چطور میشه عمر اون رو افزایش داد ؟ 

16 people like this

با سلام خدمت استاد عزیزم....دلم برای شما یه ذره شده بود...انشااله همیشه صحت و سلامت باشید....
استاد من جایی خوندم که توپها میتونند به صورت قایم فاصله 10 یا 15 متری خودشون رو هدف قرار بدند؟؟؟؟!!!!!میخواستم ببینم آیا برای خود توپ یا خدمه توپ خطری نداره؟؟؟؟و اصولا این حرکت چه مواقعی استفتده میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

13 people like this

با سلام خدمت همه دوستان

متاسفانه مشکل اینترنت دارم و نمیدونم چرا این وایمکس اینقدر زود تموم میشه

بهر حال بنده مخلص همه دوستان قدیمی هستم و خوشحالم از اینکه دوباره بستری فراهم گردید تا با هم باشیم و یه چیزی از همدیگر یاد بگیریم و تبادل اطلاعات کنیم چون علم مدرن پیش شما جوون هاست و تجربه هم پیش ما و ادغام اینها بازخورد خوبی داره که متاسفانه دولتمردان کمتر به آن اهمیت می دهند

در مورد توپخانه بنده رسته مقدماتی توپخانه و عالی توپخانه رو طی کرده ام اما هیچگاه در این سمت انجام وظیفه نکرده ام چون هوانیروز و توپخانه کاملا از هم جدا هستند . در حد توانم پاسخ خواهم داد

در مورد سوال اول در توپخانه هر توپی و گلوله ای و برد مورد نظر خرج خاص خودش را دارد که با شماره های یک و دو و سه و چهار ........ شماره گذاری شده است 

در مورد سوال دوم توپ ها زیر 45 درجه شلیک می کنند و هویتزرها بالای 45 درجه و هر چقدر درجه کمتر باشد مسیر سهمی گلوله قوس کمتری دارد و در نتیجه برد زیاد می شود یعنی مسیر شلیک به مستقیم نزدیکتر خواهد بود

عمرلوله توپ بر اساس استانداردهایی که کارخانه سازنده با آزمون های متعدد از نظر مقاومت آلیاژی اعلام می نماید می باشدو چنانچه نواخت تیر در دقیقه برابر آنچه که در دستور العمل های مربوطه نوشته شده است رعایت شود و شرایط اب و هوایی از نظر تعمیر و نگهداری در نظر گرفته شود عمر لوله زیاد خواه شد . متاسفانه در اوایل جنگ خیلی زود لوله های توپ بسیار خوب 175 در اثر نواخت تیر زیاد و گرم شدن بیش از حد از رده خارج شدند و کمبود زیادی بچشم می خورد 

اسماعیل جان هیچ توپی بصورت قائم نمی تواند شلیک کند چون کولاس آن در اثر عقب نشینی به زمین برخورد خواهد نمود . این مسئله ممکنه در خمپاره صورت پذیرد که این امر هم محال است چون نتیجه ای ندارد اما شلیک توپ بصورت حد اکثر زاویه برای اجرای عملیات آخرین آتش های حفاظتی انجام می شود و آن موقعی است که دشمن حمله را شروع نموده است و به نزدیکی خودی رسیده است و خودی در حال عقب نشینی است و این آتش را اجرا می کنند تا تک دشمن ضعیف شود بلکه نیروهای خودی بتوانند سریعتر عملیات عقب روی را انجام بدهند

22 people like this

سلام خدمت جناب سرهنگ عزیز با اجازه منم یه سوال دارم

اگه درست یادم باشه تو انجمنهای قبلی فرمودید در هلیکوپتر چیزی به عنوان اتو پایلوت وجود نداره اما چند ولوم هست که خلبان میتونه توسط اونها چیزی شبیه به اتوپایلوت رو داشته باشه و با اونها هلیکوپتر رو در جهت و سرعت مناسب تنظیم کنه و با اعمال فشارروی هر کدوم از کنترلرها هلی کوپتر ازاین حالت خارج میشه حالا سوالم اینه که ایا میشه با این ولومها پرنده رو در حالت هاور و ثابت نگه داشت  مثلا امکان فرود نباشه و هلی کوپتر رو در ارتفاع  یک متری هاور کرد و برای چند لحظه خلبان وسیله رو ترک کنه؟

13 people like this

با عرض سلام و ارادت خدمت استاد گرانسنگ جناب سرهنگ ملایری عزیز،

ضمن عرض خوش آمد و خیر مقدم به محضر استاد عزیزم، حضور پر فروغ و گرانقدر مجدد جنابعالی را در بین دوستداران همیشگی خود، بخدمت عزیزان هم انجمنی تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

امید دارم که با حضور جنابعالی و دیگر اساتید و پیشکسوتان بزرگوار، این انجمن هر روز پر بارتر از پیش بتواند با معرفی دلاورمردان ایثارگر و گمنام جبهه های نبرد حق علیه باطل، در راه اعتلای اهداف عالی خود کوشا باشد.

سلامتی، موفقیت روز افزون و طول عمر با عزت جنابعالی را از حضرت دوست خواهانم.

ارادتمند

Fery8810

19 people like this

عرض سلام و ارادت

1- جناب استاد مازندرانی از اینهمه لطف و مرحمت حضرتعالی نسبت به این بنده حقیر سپاسگزارم و امیدوارم بتوانیم در محضر جنابعالی کسب فیض نمائیم . برای جنابعالی و خانواده محترمتان بهترین ها را از خداوند بزرگ خواهانم

2- خدمت علی آقا هم عرض سلام دارم و در مورد سوال جنابعالی باید عرض کنم که اتوپایلوتی که روی 214 وجود دارد فقط در پرواز کروز استفاده می شود و زمانی می توانیم آن را در مدار قرار دهیم که هلی کوپتر بالای 40 نات سرعت داشته باشد و زیر 40 نات خلبان مجاز به ( ON ) کردن سیستم نیست . البته وقتی این سیستم در مدار قرار می گیرد خلبان مجاز به انجام هیچگونه مانوری غیر از پرواز کروز نیست

21 people like this

با عرض سلام مجدد خدمت شما استاد عزیزم...
یه خواهش از شما دارم...اگر برایتان مقدور است نام کاربریتان را به اسم خودتان ثبت کنید...باور کنید شرف و زیبایی این انجمن به بودن نامهای شما عزیزان است....باور بفرمایید هرگاه نام((سرهنگ خلبان علی ملایری یا دیگر عزیزان))را میخوانم غرور خاصی به من دست میدهد که توصیف این حالت برایم بسیار سخت هست....

جناب سرهنگ با توجه به تحدید موشکهای دوش پرتاب برای بالگرد ها آیا در زمان حضور شما در هوانیروز ارتش تدابیری جهت مقابله با آن اندیشیده شد یا خیر؟
اگر پاسخ منفی است آیا در حال حاظر را اطلاعی دارید؟؟؟
با عرض تشکر خدمت استاد عزیزم

10 people like this

با عرض سلام و خوش آمد گویی خدمت جناب سرهنگ ملایری عزیز بسیار خوشحالم که دوباره این جمع دوستانه تشکیل شده امیدوارم سرهنگ ملایری وسرهنگ مازندرانی وسایر بزرگواران همیشه سلامت باشند .

12 people like this

با سلام وسپاس که جمع بزرگواران ودوستان انجمن هر لحظه افزون تر میشود.ورود جناب ملایری عزیز وهمینطورجناب مازندرانی را به همه تبریک میگویم.

11 people like this

جناب سرهنگ سلام. امید دارم سلامت باشین.

به عنوان کسی که سالها فرمانده و مدیر بوده اید، رمز یک رهبر و مدیر خوب و موفق را در چه عواملی میبینید؟

9 people like this

با سلام خدمت جناب ملایری عزیز با توجه به اینکه غیر از تخصصهای دیگتون تست پایلوت هم بودید یه سوال دیگه دارم

تست یه پرنده که از یک تعمیرات جزیی برگشته با تست یک پرنده که از یه اورهال سنگین برگشته متفاوته ؟ایا تست فقط شامل تست کردن قطعه تعویض شده ویا تعمیر شدس یا اینکه این تستها از روی لیسته و فرقی نمیکنه که پرنده از چه بخشی تعمیر شده باشه ؟نمیدونم تونستم منظورمو برسونم  یا نه و یک سوال دیگه در مورد توپخانه تو دوره اموزشیمون تو مرکز توپخانه  صحبت از دو نوع ماسوره زمانی بود یک مورد که با اچار مخصوص  زمان محاسبه شده رو روی ماسوره می بتسیم و یک مورد هم ماسوره هایی بودن که توی ارتفاع خاصی که قابل تنظیم بود خود بخود عمل میکردن که مورد دوم رو اصلا ندیدیم و فقط میگفتن چنین چیزی موجوده اگه امکانش هست در مباره مورد دوم توضیح بفرمایید بعد چندین سال هنوز برام جای سواله که چطور کار میکنه واصلا تو ارتش موجود هست ؟

10 people like this

با عرض سلام مجدد خدمت شما استاد عزیزم...

یه خواهش از شما دارم...اگر برایتان مقدور است نام کاربریتان را به اسم خودتان ثبت کنید...باور کنید شرف و زیبایی این انجمن به بودن نامهای شما عزیزان است....باور بفرمایید هرگاه نام((سرهنگ خلبان علی ملایری یا دیگر عزیزان))را میخوانم غرور خاصی به من دست میدهد که توصیف این حالت برایم بسیار سخت هست....

جناب سرهنگ با توجه به تحدید موشکهای دوش پرتاب برای بالگرد ها آیا در زمان حضور شما در هوانیروز ارتش تدابیری جهت مقابله با آن اندیشیده شد یا خیر؟

اگر پاسخ منفی است آیا در حال حاظر را اطلاعی دارید؟؟؟

با عرض تشکر خدمت استاد عزیزم

اسماعیل جان از لطف شما بینهایت سپاسگزارم

خلبانان هلی کوپتر بخاطر شرکت در نبردهای نزدیک و همکاری نزدیک با نیروهای عمل کننده زمینی در آفند و پدافند و عقب روی ها و غیره در دوران دانشجویی آموزشی  می بینند بنام NOE FLIGHT  ( پرواز نزدیک زمین ) که بسیار نزدیک زمین پرواز می نمایند تا از دید و تیر دشمن در امان بمانند و نوع دیگر این مانور هم پروازی است که بر فراز عوارض زمین می باشد بدین معنی که با پستی و بلندی عوارض حرکت می کنند که خلبانان هوانیروز در اینگونه پرواز ها خیلی مهارت داشتند و لذا دشمن فرصت نمی کرد هدف گیری کند . ایکاش دوربینی بود که حد اقل فیلم بگیرد که خلبانان هوانیروز چگونه در سطح هور ها و باتلاقها و از بین نیزارها و از لابلای آنها پرواز می کردند و بعضا نوک ملخ ها از بس به نی ها خورده بود سبز می شد و یا زیر هلی کوپترها هم از برخورد با نی ها سبز می شد . افسوس که هیچگاه دلاوریهای ارتشیان مخصوصا خلبانان نیروی هوایی و هوانیروز در نبردهای هوایی و زمینی ثبت نشد تا حد اقل مشتی باشد بر دهان یاوه گویان که فقط نبردها را در گرفتن خاکریز و از دست دادن خاکریز می دانند که کی چکار کرد و یا نکرد چون متاسفانه صحنه های نبردهای دریایی را ندیدند و هیچگاه نمی توانند تصور کنند که سوخت گیری هوایی یعنی چی چرا که در حد قد و اندازه اینکار نیستند . 

در حال حاضر اطلاعی ندارم ولی فکر می کنم همان روند در هوانیروز ادامه داشته باشه

با سپاسگزاری از جنابعالی

19 people like this

با عرض سلام و خوش آمد گویی خدمت جناب سرهنگ ملایری عزیز بسیار خوشحالم که دوباره این جمع دوستانه تشکیل شده امیدوارم سرهنگ ملایری وسرهنگ مازندرانی وسایر بزرگواران همیشه سلامت باشند .

جناب عزیزی بسیار از لطف حضرتعالی سپاسگزارم . براتون ارزوی سلامتی و سعادت دارم

12 people like this

با سلام وسپاس که جمع بزرگواران ودوستان انجمن هر لحظه افزون تر میشود.ورود جناب ملایری عزیز وهمینطورجناب مازندرانی را به همه تبریک میگویم.

فریدون جان از لطفت سپاسگزارم . برای خودت و خانواده محترمت بهترین ها را از خداوند مهربانیها خواستارم

14 people like this

درود بر استاد گرانقدر تیمسار ملایری دل انگیز

خوشحالم که دوباره می توانم در محضر شما و دیگر بزرگان تارنما کسب فیض کنم

قربان کمی در مورد آنتنی در عکس زیر به رنگ سفید مشخص شده توضیح می دهید ؟ مثل اینکه می گویند این آنتن در تمامی 214 ها نصب نیست ؟ درسته قربان ؟

25501222316663622747.jpg

14 people like this