Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

پرسش تخصصی بالگرد از قهرمان جنگ جناب سرهنگ ملایری

506 posts in this topic

در خصوص قسمت دوم سوال شما باید عرض کنم که ماموریت اصلی بالگردهایی مانند 206 و یا OH-58 شناسایی و نفوذ به مواضع دشمن می باشد . بالگردهایی مانند آپاچی قادرند با نفوذ در مواضع دشمن اطلاعات ارسال شده از پهپادها مانند مختصات اهداف BVR را دریافت و و با ذخیره کردن اطلاعات بر روی چیپ هوشمند موشک ،موشکهای هلفایر را به سمت هدف شلیک کنند.

ممنونم.  این نفوذ به مواضع دشمن که منظورتون بود بیشتر از چند کیلومتر است؟ برد بالگرد مگه  محدود نیست ؟

اگه اون جمر فرو سرخ که گفتید اولویتش از این جمر که من منظورم بود بیشتر بود باز نساختنش  خوب چرا من بیام رو این یکی وقت بزارم؟ به نظرتون فایده هم داره کار کردن رو این نوع جمر؟

7

ممنونم.  این نفوذ به مواضع دشمن که منظورتون بود بیشتر از چند کیلومتر است؟ برد بالگرد مگه  محدود نیست ؟

اگه اون جمر فرو سرخ که گفتید اولویتش از این جمر که من منظورم بود بیشتر بود باز نساختنش  خوب چرا من بیام رو این یکی وقت بزارم؟ به نظرتون فایده هم داره کار کردن رو این نوع جمر؟

هر وسله پرنده ای یک شعاع عملیاتی دارد که اصطلاحا به آن radius of action می گویند و بدین معناست که حداکثر مسافتی که یک وسیله پرنده می تواند با یک باک سوخت پر می تواند برود و برگردد.ضمن آنکه نحوه محاسبات هوایی براساس ناتیکال مایل می باشد .که خلبانان حرفه ای با داشتن زمان و مسافت بصورت in flight mental calculation آنرا محاسبه می کنند.در اکثر بالگردهایی شناسایی پیشرفته دنیا سیستم های شناسایی پیشرفته ای نصب گردیده است که می توانند تا مایلها دورتر اهداف رو شناسایی و رصد کنند بدون آنکه نیازمند نزدیک شدن بیش از حد به دشمن باشند بنابراین در کنار مسافتی که بالگرد شناسایی می پیماید این مورد را هم اضافه کنید.

رادار بالگرد پیشرفته ای کانند آپاچی می تواند با توجه به داده هایی که از قبل بر روی آن بارگذاری شده است در صورت شناسایی وسیله زرهی توع و مدل آن را هم برای خلبان پردازش نماید.

به نظر من شما می بایست قبل از ورود به بحث هایی این چنینی برای اینکه بتوانید درک درستی از موضوع داشته باشید مبانی آن را مطالعه کنید و با تعمیق بخشیدن و گسترش دایره مطالعه علاوه بر ایده های جدید صاحب نظر هم خواهید بود.پس مبانی را دست کم نگیرید.

10

با درود فراوان خدمت جناب پایلوت ای اچ وان عزیز  خیلی خیلی خوشحال هستم که   به انجمن سر میزنید البته با توجه به گرفتاری هایی که دارید . بنده ی حقیر خیلی خوشحال هستم که به انجمن سر میزنید وبه سوالها پاسخ میدهید . جسارتاً قربان سوالی از حضورتان داشتم . بنده میخواستم البته  باتوجه به اینکه رسته ی تخصصی شما کبرا است با این حال سوال من در مورد هلیکوپترهای 205 میباشد . البته جسارتاً . هوانیروز چند مدل 205 در اختیار دارد؟ البته سری اول این نوع هلیکوپترها دارای استتار متفاوتی با استتارهای فعلی بودند ورنگ امیزی انها روشن وبراق تر بوده . حال یا توجه به این موضوع آیا رنگ آمیزی متفاوت سری های نخستین این هلیکوپترها با سری های بعدی آیا میتوان نتیجه گرفت که این مدل هلیکوپترها دارای چند مدل میباشند یا خیر ؟ مثلاً آیا سری های اولیه نوع دی و سریهای بعدی و با رنگ امیزی فعلی نوع اچ میباشند؟ ودیگر اینکه در هنگام جنگ تحمیلی ایا احیا ناً ماموریتهای  انجام داده اند که احیاناً مسلح به لانچر وتیر باروبطور کلی مسلح بوده باشند؟ وهمینطور پرواز شبانه ؟البته خیلی خیلی ببخشید که سوالاتم اینقدر طولانی شد با تشکر ارادتمند: ناشناس عجیب

8

ممنونم  از جوابتم . من منظورم سیستم ها و یا بالگرد های موجود در دنیا نبود . صرف تاکید من بروی بل 214 بود . خوب کی از ما بهتر می دونونه قابلیت هاش چیه . سناریو من اپاچی نیست (ما که تو ایران نداریمش ).من تخصص ام بالگرد نیست و اطلاع چندانی ازش نداریم به نظرم اومد اگر یه بالگردی که شبیه کلاس میل 17 باشه تو ایران داشته باشیم همون بل 214 هست. درست . خوب برگردیم  به سناریو خودمون  یه بالگرد داریم با مشخصات بل 214 با اضافه کردن همون سیستمی که روی میل 17 بود .

چطوری میشه این سیستم جدید رو نیرو احساس کنه لازم داره ؟

در بحث نفوذ با این چثه و سرو صدا چطوری میتونه راه بازکنه برای هواپیما (منظور اختلال بندازه بروی رادار منطقه )  منظور امکان پذیر بودن.

حدودا چند درصد احتمال داره  سالم برگرده ؟(فکر کنیم پوشش ضد هوای منطقه توسط دشمن متوسط باشه و..)

اگر اینکار می خواستیم بکنیم حتما باید برای بالگرد پوشش هوایی بزاریم؟ (نمونه زمان جنگ رو شنیدید  والله من که بیشتروشونو خوندم به امان خدا رفته بودند جلو .  البته این جمله جای بحث داره )

به نظرتون خودتون اگر این طرح رو به شما می دادند قبول می کردید؟  نقاط قوت و ضعف این نوع سیستم به نظرتون چی بود؟

من منظورم واسه این سوالات این بود که چرا  روسا  اینو عملیاتی کردند  احتمالا یه کابرد عملیاتی داشته که.(من منظورم رد جواب های شما یا جرو بحث الکی نیست)

پاینده باشید.

8

جناب ناشناس عجیب تایپ 205 های ما از نوع DوH می باشند که نوع Dآن در سال 1348 به کشور وارد شدند و مدل H که مدل ارتقا یافته Dبود بعدا خریداری شدند.در واقع هیچکدام از این مدلهای خریداری شده به سفارش ایران تولید نشده بودند و حتی برخی از آنها که در جنگ ویتنام خدمت کرده بودند با همان رنگ آمیزی تیره خریداری شدند و بعدها استتار فعلی برای آنها در نظر گرفته شد.آن مدلی که با رنگ آمیزی روشن تر مد نظر شماست که مدل D می باشد که قبل از ورود به ایران رنگ آمیزی آن بصورت استتار خاکی انجام شده است.

205 بالگرد utility با قابلیت رزم می باشد و برای اینکار تجهیزات مینی تد که متشکل از توپ و لانچرهای حمل راکت است بصورت outboard بر روی بدنه تعبیه و در کاکپیت نیز سایت نشانه روی آن نیز برای گانر یا cp در نظر گرفته شده بود. در ابتدای جنگ از آنها نه بصورت گسترده استفاده شد ولی بعدها با عنایت به عدم امکان تعمیر و تهیه قطعات راهی انبار شدند که هنوز هم بقایای آنها را شاهدیم البته تلاشهایی برای راه اندازی مجدد آنها شده است. از ابراز لطف شما هم ممنونم.

11

جناب حبیب عزیز. هر وسیله پرنده ای برای performance و mission خاصی ساخته شده است و این رسم در کشور ماست که با بدنه پژوه چند مدل خودرو تولید می کنیم. وقتی صحبت از شناسایی میشه قاعدتا بالگردهایی به ذهن تداعی می شوند که RCSکمتر،flapping یا صدای کمتر، چابکی بیشتر و...از خصوصیات ذاتی آنها باشد.

در جنگ ویتنام 4 فروند بالگرد شینوک رو مجهز به لانچرهای هایدرا در دو طرف بدنه و یک توپ M40 در دماغه آن کردند 3 فروند از آنها در درگیریها به طرفه العینی از بین رفتند و تنها یک فروند سالم ماند و کارشناسانی که پیشنهاد تغییر کاربری آن را داده بودند به این نتیجه رساند که شنوک یک high lifter بیشتر نمی باشد.

این را عرض کردم که زیاد به تغییر کاربری 214 نیندیشید کمک اینکه تاکنون انواع تجهیزات زمین پایه مانند دوشکا و همچنین لانچرهای کبرا را هم بر روی آن سوار کرده اند اما بی فایده بوده است.

سیستم نیازهای خودش را به درستی شناسایی و درک نموده اما اراده و پول کافی برای اجرای تصمیمات مهم. مانند جمر و سیستم جنگ الکترونیک وجود ندارد. جوانان برای خودشان یوتوپیایی دارند اما وقتی واقعیتها را درک کنند دیگر آن یوتوپیا وجود نخواهد داشت.

13

متاسفانه از وقتی استراتژی دفاعی ما از دفاع هوایی به دفاع موشکی تغییر پیدا کرد......شاهد این گونه بی مهری به ارتش و خصوصا بخش هوایی هستیم

10

با درود فراوان خدمت دوستا ن بخصوص جناب استاد پایلوت ای اچ وان عزیز قربان خیلی خیلی ممنون از پاسختان . لطف بزرگی کردید . جسارتاً فرق ظاهری بغیر از رنگ آمیزی واستتار بین هر 2 مدل هلیکوپترهای 205 در چیست ؟ البته جسارتاً . چرا که هر 2 مدل از لحا ظ ظاهری بسیار شبیه هم هستند وتشخیص نوع آنها کمی مشکل . با این حال به نظر  تفاوتها بر می گردد به میله های اگر اشتباه نکرده باشم سرعت سنج وآنتنهای روی سقف البته اگر اشتباه نکرده باشم . ودیگر این که سرنوشت نوع دی این هلیکوپتردر هوانیروز خودمان  به کجا انجامیده وچه شده ؟ به نظر میرسد تمامی مدلهای نوع دی 205 از رده ی عملیاتی خارج شده اند البته اگر  اشتباه نکرده باشم. با تشکر فراوان ارادتمند :ناشناس عجیب

8

ممنونم   pilot ah-1jجوایم رو گرفتم .

اقای  saniola   ممنونم از توجه شما به این موضوع . خوب میگید این پروژه به تاریخ پیوست مگه نه ؟  خوب الان می تونید بگید مشکلی داشت اون سیستم ؟ پروژه مال دهه 70 شمسی بود ؟ الان با امکانات جدید میشه مشکل اون رو حل کرد ؟ 

سیستم تغذیه برقش چطوری تامین می شد ؟  حالا میشه با بل 206 میشه اون توان رو تولید کرد ؟ فکر کنم 1 یا 2 کیلو وات توان جمر بوده نه؟

7

سیستم نیازهای خودش را به درستی شناسایی و درک نموده اما اراده و پول کافی برای اجرای تصمیمات مهم. مانند جمر و سیستم جنگ الکترونیک وجود ندارد. جوانان برای خودشان یوتوپیایی دارند اما وقتی واقعیتها را درک کنند دیگر آن یوتوپیا وجود نخواهد داشت.

این پروژه ها رو میشه گام به گام و اروم تو دانشگاه انجام داد البته همانطور که گفتم اروم . وقتی به دانشگاه نگید  نه بزارید اینجوری بگم وقتی دانشجو ندونه سیستم چی می خواد وقتی سیستم خشک و محکم به مسائل اطلاعاتی (که هی بگه نه نمیشه به شما گفت مثالا)تاکید کنه .خوب نمیشه . امیدوارم یه دانشجوی (که سرش درد کنه!) این پست ها رو بخونه بره دنبال این طرح . خوب یه از چند اصل این انجمن به سرانجام می رسه .

راستی دیگه جونی تو این مملکت نیست همشون پیر شدن !!

8

با عرض معذرت بنده ریز مشخصات رو نمیتونم بگم پروژه مال همین اواخر دهه هشتاد بود و واقعا جمع و جور و کارا بود ولی فکر کنم چون پرتابل ساخته بودنش  جاهای دیگر ازش استفاده کرده باشند. فقط یادمه بنده خدا کاربرش از پرواز میترسید و کل هلیکوپتر رو گلاب به روتون کرده بود.

10

ممنونم ازتون اقا بحث  منبع تغذیه به خود بالگرد وصل بود ؟ خودش داشت ؟ چطوری بود اگه میشه . بازم ممنونم

6

خیلی خبلی ممنونم اقای  saniola.

6

با درود فراوان خدمت دوستا ن بخصوص جناب استاد پایلوت ای اچ وان عزیز قربان خیلی خیلی ممنون از پاسختان . لطف بزرگی کردید . جسارتاً فرق ظاهری بغیر از رنگ آمیزی واستتار بین هر 2 مدل هلیکوپترهای 205 در چیست ؟ البته جسارتاً . چرا که هر 2 مدل از لحا ظ ظاهری بسیار شبیه هم هستند وتشخیص نوع آنها کمی مشکل . با این حال به نظر  تفاوتها بر می گردد به میله های اگر اشتباه نکرده باشم سرعت سنج وآنتنهای روی سقف البته اگر اشتباه نکرده باشم . ودیگر این که سرنوشت نوع دی این هلیکوپتردر هوانیروز خودمان  به کجا انجامیده وچه شده ؟ به نظر میرسد تمامی مدلهای نوع دی 205 از رده ی عملیاتی خارج شده اند البته اگر  اشتباه نکرده باشم. با تشکر فراوان ارادتمند :ناشناس عجیب

سلام.همانطور که عرض کردم نوع دی با ای متفاوت می باشد بعنوان مثال نوع موتور استفاده شده t53-L-13 با 1400shp می باشد و همچنین pitot tube از nose به roof منتقل شده است .تعدادی نوعD  هنوز هم در خدمت هستند و تعدادی دیگر هم در پروژه شباویز از آنها استفاده شد.

12

با عرض پوزش از اساتید محترم انجنمن و جناب سرهنگ ملایری عزیز. نکاتی را به عرض برسانم ،اول اینکه بل ‌205 ها اکنون ظاهرا بیشتر در امور اموزشی پایه ، توسط هوانیروز استفاده می شوند ، یعنی به همراه جت رنجرها وظیفه اموزش به خلبانان تازه کار را بر عهده دارند که بعدا قرار است عمدتا روی 214 ، شنوک ، کبرا  پرواز کنند . دوم ، تعدادی از انها در اختیار هلال احمرو نیروی انتظامی و سپاه بود که الان نمی دانم هنوز هم انجا خدمت می کنند یا خیر . سوم اینکه احتمالا اکثر 205 های ما توسط شرکت اگوستا بل ایتالیا تحویل داده شده باشند و چهارمین نکته این است که روکش خروجی موتورانها در بعضی تصاویر بلند و کشیده دیده می شود  در حالی که اکنون وجود ندارد . البته جت رنجرها هم ظاهرا دو مدل داریم که ظرفیتشان فرق می کند وقبلا انها هم تعدادی به رنگ  طوسی و خاکستری بودند . بنده کلی عرض کردم ، فرمایش تخصصی با دوستان .

در بحث آموزش تاکتیک خلبانان به دوره 205 منتقل می شوند.

هنوز هم نیروی انتظامی ،سپاه و هلال احمر از 205 استفاده می کنند.

خدمتتون عرض کنم که گفتم تعدادی از 205 هایی که در ویتنام خدمت کرده بودند با همان استتار تیره وارد ناوگان هوانیروز شدند.

EXHAUST برخی 205 ها کشیده تر و انتهای انها برای فریب موشک های حرارتی به سمت بالا تعبیه شده بود .

در خصوص جت رنجر هم عرض کنم که مدلی که مد نظر شماست مدل LONG بوده و مشخص ترین ویژگی ظاهری آنها اسکیدها با ارتفاع بلندتر می باشد.

14