Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

پرسش تخصصی بالگرد از قهرمان جنگ جناب سرهنگ ملایری

506 posts in this topic

سلام به عزیزان قهرمان لطف کنید اطلاعاتی در مورد سلاح های قابل حمل کبرا و مشخصات کامل انها بدهید.

11

سلام به عزیزان قهرمان لطف کنید اطلاعاتی در مورد سلاح های قابل حمل کبرا و مشخصات کامل انها بدهید.

1) توپ 20mm درnose

2)توپ GPU-2A 20MM که بصورت INBORD بر روی WING نصب میشه

3)لانچرهای 19 و 7 تایی راکتهای 2.75 اینچی هایدرا

4)راکتهای 120MM ZUNI

5)M-118 smoke-grenade launcher (mounted outboard

6)در مدل دیگر کبرا موشکهای ضد زره TOW

15

ممنونم از اطلاعات کاملتون

از دوستی که به عنوان بسیجی در مناطقی از کردستان خدمت میکرد شنیدم که کبرا ها در آن منطقه راکت غیر متعارفی رو استفاده میکردن که باعث تلفات زیاد عراقی ها شد . اما این موشک ها به جز موریک که بهش اشاره نکردید چنین ویژگی ندارن. لطفا راهنمایی کنید از کنجکاوی دارم می میرم. 

ظمنا میگفت هوانیروز 3 روز مارو پشتیبانی کرد و اگر نبود همه شهید میشدیم .

7

با عرض پوزش برد مفید توپ ها ، راکت ها و موشک تاو و موریک رو نگفتید و اگر سایتی هشت که بیوگرافی کاملی میده معرفی کنید.

با تشکر فراوان کنجکاو فوضول

8

دوست عزيز در زمان جنگ ما از راکتهای 120 mmزونی که در غلاف های چهارتایی بطور محدود استفاده کردیم البته نوع دیگری راکت هم وجود داشت که حاوی سوزنهای سيانور هم است که در اثر انفجار سوزنهای آن تا شعاع چندصد متری باعث مرگ هر جنبنده ای میشد.

شاید منظور شما این راکتها باشد.

موشک ماوریک پیشتر توسط آمریکایی ها بر روی کبرا تست شده بود اما به علت نتایج نامطلوب آن بر روی پایداری بالگرد و همچنین اثراتی که باعث صدمه دیدن بدنه می شد کلا کنار گذاشته شد. ماوریک در حقیقت سلاح کبرا نیست بلکه طرحی ابتکاری و بر اساس نتایج نا موفق آمریکایی ها بر روی کبرا نصب شد.

16

برد راکتهای هایدرا بین 800 تا 8 km و برد گلوله های توپ 20 mm تا 2km و موشک تاو 3750 است و برد ماوریک در حالت سطح به هوا بین 8.8 تا 11kmاست

16

جناب پایلوت فکر میکنم زونی مخرب تر باشد؟؟؟درسته؟
قربان آیا خلبانان در طول سال با این راکت ها تمرین آتش انجام میدهند؟؟؟سهمیه خاصی جهت مصرف وجود دارد؟
در ضمن قربان از خیلی ها شنیده ام توپ 20 میلی متری کبرا واقعا ویران کننده است

13

جناب اسماعیل راکت زونی دارای وزنی معادل 50 KG و سرجنگی به وزن تقریبا 20 KG می باشد و بعنوان یک راکت از قدرت تخریبی بسیار خوبی برخورداره. توپ کبرا از سری توپهای گاتلینگ می باشد که مخربترین نوع گاتلینگ GAU-8 در هواپیمای A -10 تاندربولت نصب است. توپm197 کبرا با نواخت 750 spm هنوز یکی از بهترین و قدرتمندترین توپهای بالگرد جهان است. وقتی به لاشه خودروهای منهدم شده اشرار توسط توپ کبرا از نزدیک نگاه می کنید واقعا خوفناک است. البته لازم به ذکر است که گلوله های مختلفی قابل شلیک هستند که هر کدام قدرت تخریبی خاص خود را دارند.

17

جناب پایلوت متشکرم....قربان اون sدرعبارتspmبه چه معناست؟
قربان سوال دوم بنده جواب ندادین...که فک میکنم منع حفاظتی داره.
باز هم ممنونم

11

سلام

پایلوت عزیز ممنونم از اطلاعاتتون

مکانیزم عمل توپ کبرا واقعا جالب و دوست داشتنیه در آن شکی نیست

دنبال اطلاعات موشکهای کبرا بودم به پاراگراف زیر برخوردم اطلاعاتی از این عملیات دارید ؟

انهدام یک  ایستگاه راداری عراق که در یک کارخانه متروکه استتار شده بود از معروفترین استفاده های موشک موریک توسط کبرا ست.

منبع: www.pcparsi.com

11

جناب اسماعیل shot per minute

متاسفم در خصوص سوال دوم حدستان درست بود.

11

در خصوص تسلیحات کبرا پیشتر فهرست تسلیحات قابل حمل و استفاده توسط سی کبراهای خودمان خدمتتان عرض کردم. البته اگر اشتباه نکرده باشم این خاطره ایست که از شهيدان تفضلی و رادفر نقل شده است که توسط موشک ماوریک اون انبار متروکه را منهدم کردند که کار بسیار بزرگ و ارزنده ای بود.

13

حقیقتا این پست مختص جناب سرهنگ ملایری استاد بزرگوار بنده ایجاد شده و حقیر از اینکه در این پست جوابگوی سوالات دوستان هستم از ایشان عذرخواهی می کنم. اگر ممکنه پست های مربوط به بالگرد کبرا به جای دیگری منتقل شوند.تشکر

14

سلام دوستان

در مورد کارخانه متروکه یا ساختمان پتروشیمی که عراق رادارهاش رو اونجا مستقر کرده بود تو سایتایه مختلف مطالب جالبی هست به نظر میرسه که این ساختمان چندین مرتبه با موشک موریک کبرا و بمب های نیروی هوایی مورد حمله قرار گرفته چون اسامی مختلفی از خلبانها ذکر شده که اعلام کردن به سمت ساختمان موشک شلیک کردن. از جمله به روایت پایلت جان شهید تفضلی و رادفر یا در سایت..www. aerospacetalk سرهنگ مهدی مدرس و شخصی به نام میبدی که گویا کمکشون بودن.

اینها اطلاعاتی که به دست اوردم با توجه به ارادتی که به پرسنل قهرمان هوانیروز دارم و علاقه ای که به مسایل نظامی دارم در تلاشم که وقایع وافعی جنگ را بیشتر لمس کنم لطفا اگر اطلاعاتی دارید در میون بگزارید.

11

عرض سلام و ادب و احترام خدمت همه عزیزان و پوزش از اینکه کمتر وقت میکنم خدمت برسم 

با تشکر از همکار گرامی و عزیز جناب خلبان که قبول زحمت جواب به سوالات دوستان نموده اند که واقعا جای تشکر دارد و بنده افتخار می کنم به جنابعالی و عرض میکنم که فرقی ندارد و حضور جنابعالی بسیار ارزشمند است 

با عرض سلام خدمت جبیب گرامی . سیستم رادار گریزی یک پروسه پیچیده فنی است که معمولا بر روی جت های جدید و مخصوص  پیاده می شود و تا جائیکه بنده اطلاع دارم روی هلی کوپترها مخصوصا هلی کوپترهای قدیمی قابل اجرا نیست ولی پیشنهاد من استفاده از چف است که لا اقل رادار دشمن را به اشتباه می اندازد  

12