Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

سقوط اف-4 نهاجا در استان فارس

112 posts in this topic

حدس من اینطوریه که امکان داره  خلبانها سعی در جمع کردن  و کنترل پرنده داشتن اما بخاطر استال موتور و گذشت زمان ؛ ارتفاع پروازی رو از دست دادن و در آخرین لحظات اقدام به اجکت کردن که چون پرنده با شکم به زمین برخورد کرده و پر از سوخت هم بوده شعله های آتش ناشی از انفجار ؛ خلبانها و چتر نجات و ... رو هم در خودش گرفته 

البته این رو از روی بقایای صندلی  اجکت دارم میگم و هنوز پیکر این عزیزان رو ندیدم و بیشتر یه حدسه

15 people like this

...

حذف شد

مرد مؤمن، مگه نونت کمه آبت کمه؟ 

متأسفانه قبلاً هم نظر دادم، مسئله اینه که نه تنها سواد و توانایی را ندارند بلکه حاضرنیستند کسی که بلده بیاد در رأس کار و اونو انجام بده.  مشکل توانایی تجزیه و تحلیل مسائل نیست، بلکه قبول نکردن واقعیات و عمدتاً عدم توانایی در ارائۀ راهکارهاست.  بدتر از همه عدم توجه به راهکارها توسط افراد دیگر است!  مطمئناً با تمامی تحریمها میتوان عملکرد مطلوبتری توسط افراد با تجربه ارائه داد.  آقا ولش کن، یکی جلومو بگیره که مغزم پکید . . . :clubhead: 

16 people like this

نمیخوام ذکر کنم که ساعت پروازی خلبانان ما بسیار بالاست! ولی عموما استاد خلبانان روزی 2 سورتی پرواز دارند...مثالی میزنم شهید طحان نظیف که جزو استاد خلبانان گردان 41 و خلبانان FCF بودند بعضا روزانه 3 سورتی پرواز رو هم داشتند...

این مقایسه با دهه های گذشته درست نیست چرا که در ان زمان تعداد خلبانان گردان های شکاری هم به مراتب بسیار بیشتر از حال حاضر بود در حالی که مثلا در یک گردان اموزشی ما به صورت سازمانی باید حداقل 10 استاد خلبان  داشته باشیم این میزان در بعضی گردان ها بین 5 تا 7 نفر متغییر هست که با توجه به این اصل این عزیزان به مراتب پروازهای بیشتری هم دارند...

در مورد سانحه اخیر هم مشابه اتفاقی که برای شهید اسدی در چابهار رخ داد تکرار شد...اگر به فیلمی که منتشر شد دقت کنید جمعیت اصلی در محل دیگری حضور دارند... در این سانحه خلبانان اجکت داشتند منتها....

19 people like this

نقص فنی ای که منجر به سانحه این عزیزان و شهادتشان شد، در سال 1388 برای یک فروند F-4E منطقه هوایی شهید یاسینی بر فراز رنج احمدی رخ داد، اما به دلیل ارتفاع مناسب و همچنین محیط عاری از هرگونه ساختمان مسکونی زمانی که موتور شماره دو هم شروع به سوختن کرد خلبانان تصمیم به اجکت در ارتفاع 6000 پایی گرفتند و بدون هیچ مشکلی از هواپیما خارج شدند و به سلامت به زمین رسیدند. دو سال بعد در سال 1390 دوباره چنین سانحه ای به دلیل همان نقص مکرر در حین برخاستن یک فروند F-4E از باند پایگاه ششم شکاری رخ میدهد. اما خوشبختانه، این بار خلبان این هواپیما که اتفاقا از بهترین اساتید فانتوم گردان 61 بودند به سلامت توانستند هواپیمایشان را به فرودگاه برگردانند. هواپیما به میزان 30 درصد آسیب دید و در حال حاضر در مرکز اورهال مهرآباد در دست بازسازی میباشد.

تنها یک ماه بعد از این حادثه اینبار قرعه به نام یک F-4D گردان 101 افتاد، هر دو خلبان هواپیما هم از مقامات پایگاه بودند و استاد خلبان و زمانی که در راه رنج پایگاه بودند موتور اول میرود و میسوزد و پس از اعلام وضعیت اضطراری و درخواست فرود اضطراری به سمت پایگاه کنارک تغییر مسیر میدهند، اما این بار موتور دوم هم میسوزد، و خلبانان آن بدون هیچ جراحتی از هواپیما خارج میشوند و یرون میپرند در صورتی که در ارتفاع 1000 پایی بودند.

حالا دوباره سانحه مشابه و همان نوع آتش سوزی به خاطر پارگی همان قطعه در موتور فانتوم شهید ذولفقاری و محمدیان رخ داده و علت هم تقریبا مشخص است.

فقط قصد بیان این مطالب توسط اینجانب این است که این دو خلبان به خاطر کمبود تجربه و یا چیز دیگری شهید نشدند، بلکه اگر زودتر بیرون پریده بودند، شاید الان باید به بازرسی ایمنی جواب پس میدادند و تنزیل درجه میخوردند. شانس با آنها همان طوری که با 6 تا خلبان قبلی یار بود نبود. تلاششان را کردند تا هواپیما را به پایگاه هفتم برسانند، عجل هم تا فاینال اپروچ بیشتر فرصت نداد و موتور دوم هم رفت.

بعضی نواقص فنی با افزایش عمر هواپیماها به گونه ای رخ میدهد، که برای خلبان تازگی دارد وعاقبت سانحه به آن چیزی که انتظارش را داشته اند نمی انجامد. معمولا انتظار این میرود که اگر آتش سوزی در موتور رخ بدهد با Fire Extinguisher Bottle موتور پس از Fuel Valve Shot Off مربوطه جلوی آن گرفته شود، اگر هم آتش سوزی گسترده تر باشد و محفظه موتور فانتوم را در بر بگیرد،fire wall بین دو موتور 4 تا 5 دقیقه فرصت به خلبان میدهد تا آتش به موتور دیگر وارد نشود همان طور که در مورد فروردین 1390 رخ داد و فانتوم و خلبانهاش در بوشهر نجات یافتند. اما این مورد چیزی که شهید محمدیان و ذولفقاری انتظارش را میکشیدند نبوده و به دلیل شدت نقص فنی، موتور شماره دو زمانی که در فاینال اپروچ نیاز به پس سوز داشتند نیز میسوزد و به علت نداشتن تراست کافی جهت رسیدن به باند 30 چپ درجا استال میکنند. این هواپیما مشکلات دیگری هم داشته که صلاح نیست اینجا ذکر بشود.

نهاجا در حال حاضر معاونت بازرسی ایمنی داره و اونها هم بر اساس وظیفشون به تیم بررسی سانحه اف-4 همدان دستور دادن سانحه را بررسی کنند. اما با توجه به تجربه شخصی خودم و بررسی سوانح نهاجا بین 1387 تا 1391 میتونم دلیل سانحه را همان دلیلی که منجر به سانحه سه فانتوم دیگر شد ذکر کنم.

جهت جلوگیری از وقوع دوباره سانحه باید HOT END موتور های J-79 اورهال شده و تحویلی در تاریخ مورد نظر دوباره NDI از نوع X RAY بشه آن هم توسط خود نیرو نه آن شرکت اورهال کننده. سپس موتورهای مورد دار جهت تعویض قطعات مرجوع شوند. برخی از مسئولین فنی گردان تعمیر و نگهداری مربوطه هم که کار اورهال این هواپیما را انجام دادند باید تحت پرسش و پاسخ قرار بگیرند.

22 people like this

جناب تایگر یعنی باز هم سیستم ایجکت عمل نکرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با عرض پوزش شما اطلاع دارید دلیل سانحه چه بوده است؟

15 people like this

. اما این مورد چیزی که شهید محمدیان و ذولفقاری انتظارش را میکشیدند نبوده و به دلیل شدت نقص فنی، موتور شماره دو زمانی که در فاینال اپروچ نیاز به پس سوز داشتند نیز میسوزد و به علت نداشتن تراست کافی جهت رسیدن به باند 30 چپ درجا استال میکنند.

جناب بابک ، آیا همان زمانی که خلبانان احساس می‌کنند که هواپیما داره وارد  استال شده ، زمانی برای ایجکت نداشتند ؟

17 people like this

جناب تایگر یعنی باز هم سیستم ایجکت عمل نکرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با عرض پوزش شما اطلاع دارید دلیل سانحه چه بوده است؟

بحث بر سر عمل کردن سیستم اجکت نیست بلکه موضوع نحوه بیرون پریدن هست...اجازه بدید بیشتر توضیح ندم

درباره علل سانحه هنوز تیم بررسی سانحه مشغول انجام تحقیقات موردنظر هستند و قطعا در این بین هر اظهارنظری نمی تواند دقیق و مستدل باشد

به همین خاطر با عرض پوزش اجازه دهید از بیان حدس و گمان ها دوری کنم چرا که در ابتدا که به مسائل مدیریتی اشاره کردم ناشناس هایی که تمامی فروم ها را رویت می کنند در یکی از سایت ها موضوعی با عنوان بحث بر سر مسائل مدیریتی ایجاد کردند ان هم در حالی که سن ان ها به زحمت از 20 سال تجاوز میکند...

متاسفانه در این چند سال سوانحی روی داده که در مواردی علل ان ها یکی بوده است

مثلا در سال 89 در جریان مسابقات گانری یکی از تایگرها روی باند دچار FLAME OUT شد که با هوشیاری خلبان - شهید طحان نظیف - از یک سانحه حتمی جلوگیری شد در حالی که حادثه ای مشابه باعث سقوط یک فروند تایگر دیگر در تبریز شد که این بار خلبان اجکت کرد - هر چند که در سانحه دوم مجموعه ای از اشتباهات توسط پرسنل پروازی و فنی باعث از دست رفتن یک فروند هواپیمای سرحال و اماده شد...

در تعدای فروم ها و بعضی افرادی که در خارج از مجموعه نهاجا حضور دارند انتظار دارند که خلبان به محض روبه رو شدن با وضعیت اضطراری اجکت کند!! در حالی که به عنوان مثال در این سانحه خلبانان با حفظ خونسردی تمام دستورالعمل های لازم را اجرا کردند که در نهایت وقتی کارساز نبود مجبور به اجکت شدند اما.......

به طور کلی اصطلاحی در گردان های پروازی وجود دارد

THE BEST TIME KNOW PROCEDURES AND THE WORST TIME TO STUDY THEM IS DURING AN EMERGENCY

در یک وضعیت اضطراری بهترین زمان است که خلبان اموخته باشد و بداند چه باید انجام دهد و بدترین زمان است که خلبان نداند که چه باید انجام دهد و تازه به سروقت کتاب برود

پس شما هر وقت دیدید که خلبان به محض روبه رو شدن با وضعیت اضطراری بدون اجرای دستورالعمل های لازم اجکت کرد ان را به حساب معلومات کم پروازیش بگذارید!

24 people like this

پس شما هر وقت دیدید که خلبان به محض روبه رو شدن با وضعیت اضطراری بدون اجرای دستورالعمل های لازم اجکت کرد ان را به حساب معلومات کم پروازیش بگذارید!

با این توضیحات شما جناب تایگر4 و جناب تقوی معلوم میشه نیروی هوایی و کشورمون دو تن از خلبانان خوب خودش رو از دست داده ! افسوس !

19 people like this

جناب بابک ، آیا همان زمانی که خلبانان احساس می‌کنند که هواپیما داره وارد  استال شده ، زمانی برای ایجکت نداشتند ؟

این عزیزان در همان حین اجکت میکنند، اما اجکت ناقص بوده. با این وجود معلوم نیست بعد از اجکت و برخورد به زمین زنده مانده بودند یا خیر. زیرا در حین اجکت این عزیزان، به علت اینکه اجکت در لحظه استال هواپیما رخ داده است. این عزیزان بر روی هواپیما فرود آمده اند و انفجار هواپیما دیگر جانی اگر هم داشتند باقی نگذاشته و پیکر آنها را به شدت سوزانده.

17 people like this

جناب بابک به چه دلیل اجکت ناقص بوده؟؟؟؟؟

13 people like this

جناب بابک به چه دلیل اجکت ناقص بوده؟؟؟؟؟

دلایل مختلفی میتونه وجود داشته باشه که تیم بررسی سانحه باید پیدا کند. اما یکی از دلایل باید عدم تعمیر و نگهداری صحیح یا استفاده از راکتهای تاریخ مصرف گذشته در شاپ صندلی پران محل اورهال جنگنده میتونه باشه. دلیل دوم هم میتونه ضعف ذاتی و فناوری قدیمی Martin Baker MK.H7 این هواپیما باشد. 

18 people like this

چرا بعضی ها اینقدر بی وجدانن ؟؟ یکی از فروم ها خوندم این عزیزان در حال لو لول بودند در صورتی که نقص فنی باعث این سانحه و شهادت این دو عزیز شده است .

11 people like this

چرا بعضی ها اینقدر بی وجدانن ؟؟ یکی از فروم ها خوندم این عزیزان در حال لو لول بودند در صورتی که نقص فنی باعث این سانحه و شهادت این دو عزیز شده است .

جناب عزیزی 

اگه منظورتون از بی وجدان منم ،چون در این انجمن جریان لو لول پرواز کردن در این ماجرا رو من عنوان کردم،باید بهتون بگم که نه برادر خوشبختانه هنوز در این وانفسای بی وجدانی  هنوز مقداری کافی وجدان برایم مونده!!!

قرار بر این نیست که در هر رخداد و ماجرایی که برای خلباناننمون پیش میاد زود بریم سراغ قهرمان پردازی و بزرگ کردن اون چیزی که شاید بزرگ هم نباشد!!!

اگر هم صحبت کردن از لو لول بودن پرواز این عزیزان از دست رفته باعث بی وجدان محسوب شدن باشه پس اون چند نفر خلبان نیرو که درباره این ماجرا اعتقاد به لو لول بودن پرواز و اشتباه خلبان دارند هم حتما مانند من بی وجدان محسوب میشند دیگه!!!؟؟؟

من که اونجا سر صحنه نبودم ،یهو هم که صبح از خواب پا نشدم درباره این مساله داستان سرایی کنم ،حتما از جایی یا کسایی که مطلع هستند اطلاعاتی به دستم رسیده که عنوان کردم.

بگذریم!!!!

تا هنگامی که داده های درست تری از این ماجرا به دست من نرسد کماکان بر سر اعتقادم در اشتباه خدمه در این حادثه هستم حالا چه با وجدان حساب بشم چه بی وجدان!!!!!

جناب ah1j حالا دیدی که صحبت درباره این مسایل چه دردسرهایی تولید میکنه!؟

15 people like this

اشتباه خدمه در کار نبوده به نظرم باید به حرفهای جناب تقوایی اتکا کنیم...

11 people like this

جناب دستان من گفتم یکی از فروم ها ، اگه قرار بود بگم شما شک نکنید که مستقیما به شما اشاره می کردم . حالا شما به خودتون گرفتید مفصر بنده نیستم .

اما شخصا با نظر جناب تقوی موافقم و آنطور که تحقیق کردم شاهد های محلی هم آتش گرفتن یکی از موتور ها رو تایید کردند . حالا اینکه با وجود نقص فنی چرا ایجکت نکردن منهم موندم والا.

14 people like this