Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

سقوط اف-4 نهاجا در استان فارس

112 posts in this topic

دوستان عزیزم و باسوادم...لازم نیست از گفته کسی ناراحت بشیم یا هر حرفی رو سریع به خودمون بگیریم...بحث داره به صورت منطقی و در آرامش طی میشه.بهتر هم هست تا همین روال حفظ بشه و به یه نتیجه مشخص برسیم....
مهرداد خان با توجه به شناختی که بنده از جناب عزیزی دارم فکر نمیکنم منظور ایشون جنابعالی بوده باشید...سوء تفاهم شده...بهتر هست جنابعالی به عنوان یکی از بزرگان انجمن که قطعا مورد احترام برای همه هستید سعه صدر بیشتری داشته باشید...
پیشاپیش از محضر شما دو بزرگوار پوزش میخواهم و از داشتن دوستان با سوادی مثل شما دو بزرگوار بسیار خرسندم

20

دوستان عزیزم و باسوادم...لازم نیست از گفته کسی ناراحت بشیم یا هر حرفی رو سریع به خودمون بگیریم...بحث داره به صورت منطقی و در آرامش طی میشه.بهتر هم هست تا همین روال حفظ بشه و به یه نتیجه مشخص برسیم....

مهرداد خان با توجه به شناختی که بنده از جناب عزیزی دارم فکر نمیکنم منظور ایشون جنابعالی بوده باشید...سوء تفاهم شده...بهتر هست جنابعالی به عنوان یکی از بزرگان انجمن که قطعا مورد احترام برای همه هستید سعه صدر بیشتری داشته باشید...

پیشاپیش از محضر شما دو بزرگوار پوزش میخواهم و از داشتن دوستان با سوادی مثل شما دو بزرگوار بسیار خرسندم

دوست عزیز لطفا من رو از بزرگی در انجمن معاف کن!!!

من از همون انجمن اول یک کاربر ساده بودم و بس.بیش از اینرو هم نه خواستم و نه میخوام!

اما درباره مطلب اقای عزیزی که خیلی راحت هم عنوان میکنند که اگر میخواستم به شما بگم شک نکنید که مستقیما به شما اشاره میکردم!!!

برادر من شما مگه خودتو در چه جایگاهی حس میکنی که  بخوای درباره باوجدان بودن یا نبودن دیگران داوری کنی که حالا بخواهی مستقیم هم اشاره کنی یا نکنی؟

شما در گروه کاربری ما در لاین هم عضوی و اونجا هم درباه این موضوع سوال پرسیدی و از قضا من برای اولین بار اونجا به مساله اشتباه خلبان اشاره کردم.نکنه میخواهی بگی که ندیدی؟

اونوقتم وقتی ادم میخواد یه نسبتی رو به کسی یا کسانی بده دست کم یه زحمتی میکشه میره صفحات پیشین تاپیک رو میخونه که یه موقع چیزی نگه که احیانا مستقیم یا غیر مستقیم به کس دیگری ربط پیدا کنه.وقتی شما میگی کسانی که درباره لو لول بودن پرواز صحبت میکنند بی وجدانند ،شامل من که درباره همین موضوع لو لول بودن کامنت دادم نمیشه؟؟؟

خودت باشی چه برداشتی میکنی؟

بحث سعه صدر و این حرفا نیست بحث توهینیه که شما خواسته یا ناخواسته به من کردی. وقتی باعث رنجش کسی میشی اون هم در یک موضع عمومی  کمترین کاری که میتونی بکنی یه معذرت خواهی سادست نه جواب درشت دادن که اگه بخوام به شما بگم مستقیم میگم!!!

بعد از پشت سر گزاشتن دو انجمن و حالا این سومی واقعا انتظار نداشتم که از طرف یک عضو قدیمی این مدلی مورد لطف قرار بگیرم!!!

ضمنا موردی رو که عنوان کردم درباره اشتباه خلبان رو با کسانی که از اقای تقوایی اطلاعات بسیار بیشتری دارند در میان گزاشتم و اونها تاییدش کردند .حالا اگه درست  هم نباشه بالاخره مشخص میشه دیگه نیازی به توهین نیست!(با پوزش فراوان از بابک خان عزیز)

15

با سلام خدمت تمامي عزيزان

جناب تايكر خداي ناكرده سوتفاهم بي هيج كس نشه من طبق بوده ها وشيندهها عرض كردم واصلا هيج كس را زير سوال نبردم وبه كسي هم جسرات نكردم من مجبور بودم به ادامه بحث وسوالات وجوابات همديكر برسيم تا ببينم جرا نيرو به اين راحتي خلبانان خود را از دست ميدهد

تمامي اينها بايستي بر روي هم كذاشته شود تا به يك جواب درست بررسيم در هر صورت من شرمنده تمامي عزيزان هستم اكر جسارتي كرده باشم

19

بابا صلوات ختم كنيد

بالاخره هر صحبت و گفتگويي و هر ابراز عقيده اي تعدادي موافق و تعدادي مخالف داره هر كس هم در ابرا زعقيده آزاده به شرطي كه تو حرفهاش به كس ديگه اي اهانت نكنه اگه جناب دستان و يا هر كس ديگه اي تو هرجا گفته low level دليل سقوط بوده نظرش رو گفته دليل نداره بگيم بي وجدان ويا هر چيز ديگه اي

حالا يه نفر زحمت بكشه يه جمعبندي كنه ببينيم چي داريم و تا حالا اين صحبتها به چه نتيجه اي منتج شده

17

به نظر بنده هم احتمال low level بیشتر هست. مردمی هم که گفتن آتش گرفتن موتور رو دیده اند احتمالا به این خاطر بوده که تا حالا پس سوز موتور جنگنده رو از نزدیک ندیده اند و چون از کنار داشته اند به هواپیما نگاه می کرده اند این اشتباه را مرتکب شده اند درست مثل حادثه طبس که گردو خاک ناشی از ملخ هلیکوپترها را طوفان فرض کرده بودند 

مسیری هم که گفته میشه پشت هواپیما سوخته میتونه دلیلش همین پرواز در ارتفاع خیلی پست باشه 

20

بله فرستادن "صلوات" هم فکر خوبیست

از دوستان گرامی تقاضا می شود به آرامش خود مسلّط باشند !!

...

ویرایش شد

19

نقص فنی ای که منجر به سانحه این عزیزان و شهادتشان شد، در سال 1388 برای یک فروند F-4E منطقه هوایی شهید یاسینی بر فراز رنج احمدی رخ داد، اما به دلیل ارتفاع مناسب و همچنین محیط عاری از هرگونه ساختمان مسکونی زمانی که موتور شماره دو هم شروع به سوختن کرد خلبانان تصمیم به اجکت در ارتفاع 6000 پایی گرفتند و بدون هیچ مشکلی از هواپیما خارج شدند و به سلامت به زمین رسیدند. دو سال بعد در سال 1390 دوباره چنین سانحه ای به دلیل همان نقص مکرر در حین برخاستن یک فروند F-4E از باند پایگاه ششم شکاری رخ میدهد. اما خوشبختانه، این بار خلبان این هواپیما که اتفاقا از بهترین اساتید فانتوم گردان 61 بودند به سلامت توانستند هواپیمایشان را به فرودگاه برگردانند. هواپیما به میزان 30 درصد آسیب دید و در حال حاضر در مرکز اورهال مهرآباد در دست بازسازی میباشد.

تنها یک ماه بعد از این حادثه اینبار قرعه به نام یک F-4D گردان 101 افتاد، هر دو خلبان هواپیما هم از مقامات پایگاه بودند و استاد خلبان و زمانی که در راه رنج پایگاه بودند موتور اول میرود و میسوزد و پس از اعلام وضعیت اضطراری و درخواست فرود اضطراری به سمت پایگاه کنارک تغییر مسیر میدهند، اما این بار موتور دوم هم میسوزد، و خلبانان آن بدون هیچ جراحتی از هواپیما خارج میشوند و یرون میپرند در صورتی که در ارتفاع 1000 پایی بودند.

حالا دوباره سانحه مشابه و همان نوع آتش سوزی به خاطر پارگی همان قطعه در موتور فانتوم شهید ذولفقاری و محمدیان رخ داده و علت هم تقریبا مشخص است.

فقط قصد بیان این مطالب توسط اینجانب این است که این دو خلبان به خاطر کمبود تجربه و یا چیز دیگری شهید نشدند، بلکه اگر زودتر بیرون پریده بودند، شاید الان باید به بازرسی ایمنی جواب پس میدادند و تنزیل درجه میخوردند. شانس با آنها همان طوری که با 6 تا خلبان قبلی یار بود نبود. تلاششان را کردند تا هواپیما را به پایگاه هفتم برسانند، عجل هم تا فاینال اپروچ بیشتر فرصت نداد و موتور دوم هم رفت.

بعضی نواقص فنی با افزایش عمر هواپیماها به گونه ای رخ میدهد، که برای خلبان تازگی دارد وعاقبت سانحه به آن چیزی که انتظارش را داشته اند نمی انجامد. معمولا انتظار این میرود که اگر آتش سوزی در موتور رخ بدهد با Fire Extinguisher Bottle موتور پس از Fuel Valve Shot Off مربوطه جلوی آن گرفته شود، اگر هم آتش سوزی گسترده تر باشد و محفظه موتور فانتوم را در بر بگیرد،fire wall بین دو موتور 4 تا 5 دقیقه فرصت به خلبان میدهد تا آتش به موتور دیگر وارد نشود همان طور که در مورد فروردین 1390 رخ داد و فانتوم و خلبانهاش در بوشهر نجات یافتند. اما این مورد چیزی که شهید محمدیان و ذولفقاری انتظارش را میکشیدند نبوده و به دلیل شدت نقص فنی، موتور شماره دو زمانی که در فاینال اپروچ نیاز به پس سوز داشتند نیز میسوزد و به علت نداشتن تراست کافی جهت رسیدن به باند 30 چپ درجا استال میکنند. این هواپیما مشکلات دیگری هم داشته که صلاح نیست اینجا ذکر بشود.

نهاجا در حال حاضر معاونت بازرسی ایمنی داره و اونها هم بر اساس وظیفشون به تیم بررسی سانحه اف-4 همدان دستور دادن سانحه را بررسی کنند. اما با توجه به تجربه شخصی خودم و بررسی سوانح نهاجا بین 1387 تا 1391 میتونم دلیل سانحه را همان دلیلی که منجر به سانحه سه فانتوم دیگر شد ذکر کنم.

جهت جلوگیری از وقوع دوباره سانحه باید HOT END موتور های J-79 اورهال شده و تحویلی در تاریخ مورد نظر دوباره NDI از نوع X RAY بشه آن هم توسط خود نیرو نه آن شرکت اورهال کننده. سپس موتورهای مورد دار جهت تعویض قطعات مرجوع شوند. برخی از مسئولین فنی گردان تعمیر و نگهداری مربوطه هم که کار اورهال این هواپیما را انجام دادند باید تحت پرسش و پاسخ قرار بگیرند.

یعنی  NDI ( تست قطعات با روش های غیر مخرب مثل مایعات نافذ و اشعه ایکس و ...برای پیدا کردن هرگونه عیب و ترک در قطعات) با پرتو ایکس انجتم نشده؟ :1 (1):

14

به نظر بنده هم احتمال low level بیشتر هست. مردمی هم که گفتن آتش گرفتن موتور رو دیده اند احتمالا به این خاطر بوده که تا حالا پس سوز موتور جنگنده رو از نزدیک ندیده اند و چون از کنار داشته اند به هواپیما نگاه می کرده اند این اشتباه را مرتکب شده اند درست مثل حادثه طبس که گردو خاک ناشی از ملخ هلیکوپترها را طوفان فرض کرده بودند 

مسیری هم که گفته میشه پشت هواپیما سوخته میتونه دلیلش همین پرواز در ارتفاع خیلی پست باشه 

یک سؤال:

با پس سوز در لو لول پرواز کردن متداول است یا بخاطر ارتفاع کم حداکثر از Military Power (منظورم حداکثر قدرت بدون پس سوز) استفاده می شود؟

13

یعنی NDI ( تست قطعات با روش های غیر مخرب مثل مایعات نافذ و اشعه ایکس و ...برای پیدا کردن هرگونه عیب و ترک در قطعات) با پرتو ایکس انجتم نشده؟

شرکتی که موتور را اورهال کرده مثلا انجام داده و مثلا قطعه با عمر مناسب بکار برده. حالا خود نهاجا باید انجام بده.

15

شرکتی که موتور را اورهال کرده مثلا انجام داده و مثلا قطعه با عمر مناسب بکار برده. حالا خود نهاجا باید انجام بده.

بابک خان،

شرکته خارجکی بوده یا داخلکی؟ :1 (19):

12

یک نکته به ذهنم رسید بد ندیدم بیان کنم...

یک بار در جمعی با دوستان بودیم از بین ان ها شخصی بسیار جلب توجه میکرد چرا که با احاطه خوبی بر مسائل پروازی مدام ذکر میکرد در نیرو این کار باید انجام بگیرد و در نیرو این تغییرات باید صورت بگیرد و....

خلاصه انچنان واژه نیرو و لزوم تغییرات را با غلظت به کار می برد که من شک کردم نکند در معاونت طرح و برنامه مشغول به کار است! در نهایت کاشف به عمل امد که همسایه یکی از دوستان و کارمند بانک هست!!

همگی خیلی منطقی به نظراتش گوش دادیم منتها بعد از این که از جمع جدا شد یک صدا دوستمون رو اماج شدیترین انتقادات قرار دادیم که چه نیازی هست که یک شخص غیرنظامی این همه اطلاعات - عموما طبقه بندی شده - داشته باشه ؟

حالا هم من بعضا در بعضی فروم ها میبینم که افرادی به صرف استفاده از واژه نیرو متخصص امور پروازی و فنی محسوب می شوند...

قصد جسارت به هیچ عزیزی را ندارم منتها این که کسی از توضیحاتی قانع شود یا نشود تفاوتی در اصل موضوع ایجاد نمیکند به هرحال در مباحث عده ای متقاعد می شوند و تعدادی هم همچنان بر سر نظر خود باقی می مانند خاصیت گفتگو همین هست

منتها امید همه ما به تیم بررسی سانحه هست که با دقت تمامی جوانب را در گزارش نهایی لحاظ کند تا ان شاء الله در اینده شاهد این قبیل سوانح با دلایل یکسان نباشیم این موضوع اصلی محسوب میشه....

18

3 سال پیش در فرودگاه آبیک با یکی از خلبانان فانتوم صحبت کردیم ایشان فرمودند که علیرغم همۀ مشکلات و کمبودها تمرینات LOW LEVEL,سوختگیری هوائی روزانه و شبانه و.... در هر درجه و رده پروازی بطور مرتب انجام میشود بنابراین انجام پرواز LOW LEVEL توسط آنان چیز عجیب و غریبی نیست

19

باسلام...دوستان مطلع میشه لطف بفرمایند جواب بنده حقیر رو بدهند...در پرواز لو لول آیا از پس سوز استفاده میشود یا نه؟؟؟؟اگه میشه یه توضیح مختصری راجب به لو لول بدهید...

جناب تایگر یه سوال...بعضی ها بر حسب علاقشون ممکنه مطالعات زیادی راجب موضوعی خاص داشته باشند...مثلا همین دوست شما که کارمند بانک بوده...به نظر شما آیا این اشکال داره که این شخص نظراتشو ابراز کنه؟؟؟

14

دوست عزیز لطفا من رو از بزرگی در انجمن معاف کن!!!

من از همون انجمن اول یک کاربر ساده بودم و بس.بیش از اینرو هم نه خواستم و نه میخوام!

اما درباره مطلب اقای عزیزی که خیلی راحت هم عنوان میکنند که اگر میخواستم به شما بگم شک نکنید که مستقیما به شما اشاره میکردم!!!

برادر من شما مگه خودتو در چه جایگاهی حس میکنی که  بخوای درباره باوجدان بودن یا نبودن دیگران داوری کنی که حالا بخواهی مستقیم هم اشاره کنی یا نکنی؟

شما در گروه کاربری ما در لاین هم عضوی و اونجا هم درباه این موضوع سوال پرسیدی و از قضا من برای اولین بار اونجا به مساله اشتباه خلبان اشاره کردم.نکنه میخواهی بگی که ندیدی؟

اونوقتم وقتی ادم میخواد یه نسبتی رو به کسی یا کسانی بده دست کم یه زحمتی میکشه میره صفحات پیشین تاپیک رو میخونه که یه موقع چیزی نگه که احیانا مستقیم یا غیر مستقیم به کس دیگری ربط پیدا کنه.وقتی شما میگی کسانی که درباره لو لول بودن پرواز صحبت میکنند بی وجدانند ،شامل من که درباره همین موضوع لو لول بودن کامنت دادم نمیشه؟؟؟

خودت باشی چه برداشتی میکنی؟

بحث سعه صدر و این حرفا نیست بحث توهینیه که شما خواسته یا ناخواسته به من کردی. وقتی باعث رنجش کسی میشی اون هم در یک موضع عمومی  کمترین کاری که میتونی بکنی یه معذرت خواهی سادست نه جواب درشت دادن که اگه بخوام به شما بگم مستقیم میگم!!!

بعد از پشت سر گزاشتن دو انجمن و حالا این سومی واقعا انتظار نداشتم که از طرف یک عضو قدیمی این مدلی مورد لطف قرار بگیرم!!!

ضمنا موردی رو که عنوان کردم درباره اشتباه خلبان رو با کسانی که از اقای تقوایی اطلاعات بسیار بیشتری دارند در میان گزاشتم و اونها تاییدش کردند .حالا اگه درست  هم نباشه بالاخره مشخص میشه دیگه نیازی به توهین نیست!(با پوزش فراوان از بابک خان عزیز)

خدایی نکرده قصد بی احترامی نداشتم به کسی را نداشته و ندارم. اینجانب فقط توصیف سانحه فوق را از یکی از خلبانان بازنشسته فانتوم که در پستی در فیس...وک گذاشته بودند بیان کردم. که پس از پرس و جو از ایشان متوجه شدم که ایشان نیز این مطلب را در یک انجمن فارسی هوافضا از یک کاربری که ادعا میکرده از پرسنل فنی پایگاه شیراز بوده شنیده است.پس بنابراین صحت این گفته ای که بنده نوشتم و اینکه موتور شماره یک در حین برخاستن هواپیما رفته 100 درصد نیست.

فرد مورد نظر بیان کرده بوده که هر دو موتور هواپیما رفته بوده و خلبان به برج مراقبت اعلام وضعیت اضطراری داده بوده و در مسیر بازگشت به دلیل سوختن موتور شماره دو استال کرده اند و سانحه داده اند و اجکت ناقص کرده بودند. باید دید آیا واقعا خلبانها اعلام وضعیت اضطراری کرده اند؟ هنوز صد درصد معلوم نیست.

با توجه به گفته شما، من از یکی از دوستان پرسیدم ببینم ماجرا چه بوده که گفته شما را یعنی پرواز در ارتفاع پست داشته اند را تایید کرده اند. لذا از سایر دوستان معذرت میخواهم و احتمال اینکه ممکن است این عزیزان به اشتباه خودشان شهید شده باشند نیز هنوز منتفی نیست. انشالله خود بازرسی ایمنی خواهد فهمید علت سانحه چه میباشد.

اینجانب تنها از این امر مطمئن هستم که این هواپیما با صرفه جویی اورهال شده و موتورهاش هم یه جایی اورهال شده بود که موتور سه تای قبلی اورهال شده بودند. لذا اگر بحث رفتن موتور و آتش سوزی موتور بوده باشد و سرایت آتش از موتور یک به موتور شماره دو علتش مشابه است و مقصر هم آن شرکت داخلی.

19

من نمیدونم مرز بین اشتباه خلبان یا عدم اشتباه خلبان کجاست و چرا به سوانح ارتش که میرسه بحث اشتباه خلبان مطرح میشه و یا کدوم سانحه در جهان اتفاق افتاده که اشتباه انسان در اون دخیل نبوده . بالاخره یا اشتباه فنی است و یا خلبان و یا مدیریت و یا ادوات . نمیدونم کدوم خلبانیه که جونش رو دوست نداشته باشه و الکی خودش رو به کشتن بده . اتفاقا من تو تحقیقاتم در مورد سوانح که مصوب شده و انجام شده و چاپ هم شده به این بدعت اشاره کرده ام . تمام شهدای دفاع مقدس بهر حال یک سرش هم به اشتباه وصل بوده است . اگر بهترن سنگر را داشتیم و بهترین ادوات زرهی و بهترین آموزش و بهترین هواپیما و بهترین مدیریت جنگ فکر میکنید اینقدر شهید می دادیم . مثلا ماسک ضد گاز باید کاملا به صورت بچسبه و حتی میلیمتری هم هوا داخلش نره ایا با محاسن بلند این کار انجام می شد ؟ . میگن وقتی میخوای به راه رفتن کسی ایراد بگیری باید با پاهای اون شخص راه بری .

23