Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

سقوط اف-4 نهاجا در استان فارس

112 posts in this topic

پس flameout به خاطر عوامل خارجی به وجود میاد و نه نقص فنی موتور ، درست میگم ؟

فکر می کنم بعضی نقصهای فنی در سیستم احتراق هم می توانند باعث خفه کردن موتور شوند.

16

دوستان من یه بی وجدان گفتم و ظاهرا باعث گل کردن بحث شد ، من تو پستم گفتم منظورم به کاربری از کاربران انجمن خودمون نبوده حالا چرا اینقد سعی در بخود گرفتن دارند دوستان خودم هم در عجبم . من در فرومی خوندم که سعی در بی انظباط نشان دادن خلبانان این سانحه داشتن ، در صورتی که اکثر اسایتد این جمع هم به این نکته تاکید دارند که پرواز لو لول از دروس آموزشی همه خلبانان بوده و هست . و اینکه این عزیزان لو لول داشتن ((لول لول آکروباتی یا نمایشی و از این دست ))و یه جورایی مقصر جلوه دادن محض ایشان دلیل اون پست بنده بود .در همین جا بنده هم اگر برای کسی سوءتفاهمی پیش اومده عذر می خواهم . اما یادمان باشد دو عزیز متخصص و زحمت کش در نیروی هوایی ارتش مون از دست رفتن . یکی از هدفهای ما پاسداشت عزیزان ارتشیست. بحث و تبادل نظر خوبست و اما اینکه فقط خلبان را مقصر بدانیم یا بدانند بنده مخالف این قضیه هستم . در بروز مشکل 5 عامل می تواند موثر باشد یکی از این 5 عامل نیروی انسانی می باشد . باز هم عذر می خواهم و مجددا می گم که منظور بنده احدی ازکاربران محترم انجمن خودمان نبوده است .

هدف من هم خدای ناکرده زیر سوال بردن خلبانان این حادثه یا بی اجر کردن زحمات جامعه خلبانان کشور نیست.فقط دنبال حقیقت هستیم و بس!

بله فقط یکی از عوامل تاثیر گذار در سوانح هوایی عامل انسانی است ولی مساله اینجاست که این عامل انسانی از قضا مهمترین عامل هم هست!

اگر مطالب من هم باعث رنجش کسی از دوستان در انجمن شده من بی نهایت شرمنده و پوزش میخواهم.

16

بله همین طور هست..

بحث من این نیست که اصلا اظهارنظری نکنید کما این که در مورد تامکت در همین انجمن بحث شده و یکی از دوستان هم از حقیر سوالی پرسیدند که  دلایلی که به ذهنم میرسید رو گفتم با توجه به مفروضاتی که از منابع مختلف به دست اورده بودم... در حالی که از گزارش تیم بررسی سانحه اطلاعی ندارم...کما این که در مورد سانحه تبریز توضیح دادم

مطمئن باشید به محض این که بررسی ها تمام شود خواه ناخواه نتیجه ان در سایت های هوانوردی منتشر می شود... پس از این لحاظ نگران نباشید....

من ذکر کردم که شما در مورد هوانوردی صحبتی نکنید؟ خواهشا مطالب کلی رو به مباحث من ارتباط ندین...

کما این که من هم در مورد صادرات روزانه نفت کشورمون انتقاداتی دارم و بیان میکنم حالا چون از خانواده صنعت نفت نیستم نمیتونم اظهارنظر کنم؟

اما بحث های تخصصی مربوط به نفت جزو مطالبی است که من هیچ وقت به طور قطعی درباره ان صحبت نمیکنم هرچند اطلاعاتم را از وزیر نفت گرفته باشم! چرا که دانش لازم و مطالعات مربوطه را ندارم...در حالی که بیش از صدها سانحه مرتبط با کارم را مطالعه کرده و با زوایای مختلف قصور خلبان و مهندس پرواز اشنا شده ام و سعی هم کردم بخشی از ان را برای دوستان در انجمن بیان کنم...

بحث بر سر این هست که چرا این قدر قاطع و مصمم یک شخص خارج از مجموعه نهاجا خلبانانی را متهم می کند که در حال حاضر فرصت دفاعی ندارند!

حقیر هم گفتم در این شرایط که هنوز اطلاعات خاصی مشخص نشده و بررسی سوابق هواپیما هم تمام نشده چرا خلبان را مقصر بدانیم و یا چرا پرسنل فنی را متهم کنیم؟

ان هم فقط صرف گفته ها و شنیده ها...

تایگر جان درباره نفت و وزارت نفت هر چه میخواهد دل تنگت بگو من یکی که اصلا ناراحت نمیشم!!!! وزارت نفتی که یه بابایی به نام بابک زنجانی میتونه میلیاردها تومن مثل اب خوردن سرش کلاه بزاره و اونوقت برای چند غاز پاداش دادن به پرسنلش هزار و یک مدل سند بازی میکنه همون بهتر که هر چی دوست داری دربارش بگی!

16

دوستان من یه بی وجدان گفتم و ظاهرا باعث گل کردن بحث شد ، من تو پستم گفتم منظورم به کاربری از کاربران انجمن خودمون نبوده حالا چرا اینقد سعی در بخود گرفتن دارند دوستان خودم هم در عجبم . من در فرومی خوندم که سعی در بی انظباط نشان دادن خلبانان این سانحه داشتن ، در صورتی که اکثر اسایتد این جمع هم به این نکته تاکید دارند که پرواز لو لول از دروس آموزشی همه خلبانان بوده و هست . و اینکه این عزیزان لو لول داشتن ((لول لول آکروباتی یا نمایشی و از این دست ))و یه جورایی مقصر جلوه دادن محض ایشان دلیل اون پست بنده بود .در همین جا بنده هم اگر برای کسی سوءتفاهمی پیش اومده عذر می خواهم . اما یادمان باشد دو عزیز متخصص و زحمت کش در نیروی هوایی ارتش مون از دست رفتن . یکی از هدفهای ما پاسداشت عزیزان ارتشیست. بحث و تبادل نظر خوبست و اما اینکه فقط خلبان را مقصر بدانیم یا بدانند بنده مخالف این قضیه هستم . در بروز مشکل 5 عامل می تواند موثر باشد یکی از این 5 عامل نیروی انسانی می باشد . باز هم عذر می خواهم و مجددا می گم که منظور بنده احدی ازکاربران محترم انجمن خودمان نبوده است .

جناب عزیزی،

فکر کنم نکتۀ جناب تایگر همین است که آن افراد نظر خودشان را داده اند که حتی ممکن است درست باشد!!!  ما مطمئن هستیم که پرواز آموزشی بوده یا نبوده؟  ما مطمئن هستیم اف-4 نقص فنی داشته یا نداشته؟  گفتیم به حرف کشاورزها نمیتوان اطمینان کنیم چون شاید تفاوت پس سوز را با موتور آتش گرفته را ندانند. :1 (8): همه مشغول حدث و گمانه زنی هستند ولی بعضیها هم بقول شما قاطعانه حرفشان را میزنند که این بر می گردد به خواننده یا شنونده که تا چه حد روی حرف افراد حساب باز می کند.  بقول یکی از بچه ها این خاصیت گفتگوست!

من سالها پیش یاد گرفتم که قضاوت را کنار بگذارم مگر آنکه اشراف کامل بر موضوع داشته باشم.  همگی ما هم اینجا در حال تجزیه و تحلیل در حد بضاعت اطلاعات خود و دریافتی هستیم که باز هم در آخر هر نتیجه ای بگیریم چون مانند پرسنل تحقیق سانحه اشراف نداریم تئوری بیش نخواهد بود که یا درست است یا غلط که ممکن هم هست هیچگاه معلوم نشود.  دوستان هم صحیح می فرمایند که متأسفانه ما عادت داریم قهرمانان ما بی عیب و نقص باشند در صورتیکه حقیقت در اکثر مواقع چیزی دیگریست، در هر حال ما انسان هستیم و جایزالخطا.

دکتر فرزین عزیز هم که لطف نمودند باب فیلمها را باز نمودند، بعد نیست یک مثال فیلمی بزنم.  در سری فیلمهای بتمن (مرد خفاش) و سریالها، این برنامه برای کودکان در دهۀ 70 شروع و در اواخر دهۀ 80 اولین فیلم هالیوودی آن اکران شد که قهرمان داستان عاری از عیب و ایراد به جنگ دشمنان بشریت میرفت!!  این سری فیلمها کم کم تا چند سال پیش شروع به پرداختن وجه تاریک این قهرمان را کردند . قهرمان داستان را از قداستش انداختند ولی واقعی تر بنظر رسید!!  در سریالهای داخلی ما روحانی بد نداریم، نیروی انتظامی بد نداریم، دکتر بد که نشان دادند سر و صدا پزشکان در آمد که چرا آنها را منفی نشان میدهند بعد رفتند سراغ کارخانه داران گفتند ما که اشتغالزایی می کنیم و مهندسان که غرغر آنها هم در آمد.  ظاهراً ما در بهشتی زندگی می کنیم عاری از هرگونه . . . . که خودمان هم خبر نداریم!!  

مثال عینی دیگر این مسأله شاید داستان جناب ایکانی باشد که من نمیدانم جاسوسی ایشان صحت دارد یا خیر ولی بفرض که صحت داشته باشد، آیا این مسأله از رشادتهای ایشان در زمان جنگ می کاهد یا عملکرد ایشان در جنگ باید مسکوت بماند و نادیده گرفته شود؟

خلاصۀ کلام، اگر خلبانان شهید اف-4 مقصر بودند از خدماتشان به وطن کاسته میشود؟  شاید بد نباشد مدتی قضاوت را کنار بزاریم و فقط نظاره گر باشیم.  :1 (8):

13

زمانی میتوانیم در مورد اینکه خلبانان اشتباه کرده اند یا نه با قاطعیت قضاوت کنیم و بخواهیم مهارتشان را زیر سئوال ببریم که یکروز بنشینیم توی کابین فانتوم و با سرعت 800 کیلومتر بر ساعت فقط سعی کنیم هواپیما رادر آسمان  LEVEL نگهداریم آنوقت اگرتوانستیم و سالم از هواپیما پیاده شدیم .....

همانطور که جناب دستان و دیگر سروران فرمودند ما فقط میخواهیم یک حادثه را با توجه به معلومات و دانسته هایمان آنالیز کنیم

15

گفته می شه تنها کابین عقب اقدام به ایجکت کرده که اون هم نا موفق بوده و سر خلبان با گیر کردن در طناب چتر ، از پیکرش جدا شده !!

کابین جلو هم اصلاً فرصت ایجکت پیدا نکرده !!

58802161985551165307.jpg

72131507024030018421.jpg

آثار خون پاک این شهید بر روی صندلی در تصویر مشخص هست.

روحشون شاد و یادشون گرامی

15

گفته می شه تنها کابین عقب اقدام به ایجکت کرده که اون هم نا موفق بوده و سر خلبان با گیر کردن در طناب چتر ، از پیکرش جدا شده !!

جناب AH-1J این مسئله امکان پذیر هست؟  من خفگی در آب را شنیده بودم و یا گرفتار طنابهای چتر پس از فرود در خشکی.  ولی در جایی به این مسئله که هنگام باز شدن چتر این اتفاق بیافتد بر نخوردم.  دوستان لطفاً راهنمایی بفرمایند.

14

جناب AH-1J این مسئله امکان پذیر هست؟  من خفگی در آب را شنیده بودم و یا گرفتار طنابهای چتر پس از فرود در خشکی.  ولی در جایی به این مسئله که هنگام باز شدن چتر این اتفاق بیافتد بر نخوردم.  دوستان لطفاً راهنمایی بفرمایند.

مثل اینکه باد در چتر میپیچه البته اینطور فکر میکنم ...شهید قادر اسدی هم اینطوری به شهادت رسیدند...روحشون شاد...

13

یکی از دلایل این اتفاق بد بستن چتر هنگام باز و بسته کردن هست 

چترها باید بعد از مدت زمان معینی باز و بسته بشن تا احیانا موقع باز شدن و استفاده کردن مشکلی براش پیش نیاد و اگر در این زمان چتر بد بسته بشه میتونه این اتفاق بیافته (البته این چیزهایی که گفتم مربوط به چتربازی میشه ولی احیانا نباید تفاوتی داشته باشن )

16

دو بار مطلبی رو نوشتم اما بنا به ملاحظات شخصی پاک کردم.فقط این رو می دونم که هیچکس نمی تونه حال یک خلبان رو در اون لحظات سخت و غیر قابل توصیف درک کنه !تکرار می کنم هیچکس ! مرگ ،خانواده ،از بین بردن یک سرمایه ،مواخذه (در صورت زنده موندن)، شایعات ،انگشت نما شدن توسط افراد مغرض ،مثال عینی با اسم و رسم برای دانشجویان خلبانی و قسط علیهذا.هیچکس نمی تونه حال شهید بابک گوهری خلبان c130 حامل خبرنگاران رو درک کنه ،هیچکس نمی تونه حال شهیدان شاهویسی و مرتضوی خلبان هلیکوپتر امداد مشهد رو درک کنه ، هیچکس نمی تونه حال......

22

داخل عكس زيره دوتا صندلي كه هر دو اقشته بخونه مشخصه فكر كنم هر دو اقدام به ايجكت كردن تصوير اينرا مي كه نمي دانم بدبختي اينكه ما در اين لحظات سخت مجبوريم به عكسهاي مردم اكتفا كنيم كه ان هم با جابجايي تكه هاي صندلي و دستكاري محل سقوط كار كارشنسان را سخت مي كند

13

کابین جلو هم اصلاً فرصت ایجکت پیدا نکرده !!

58802161985551165307.jpg

72131507024030018421.jpg

در این تصاویر به خوبی هویداست که هلمت شهید ذوالفقاری و همچنین بقایای صندلی پران و چتر نیمه باز شده ان سالم هستند و هیچ گونه نشانی از سوختگی بر روی انها پیدا نیست .پس فرضیه سقوط خلبانان پس از ایجکت بر روی لاشه شعله ور و در حال انغجار جنگنده که جناب تقوایی مطرح نمودند درست به نظر نمی رسد.به احتمال بالا صندلی های پران بر اثر برخورد جنگنده به زمین به صورتIMPACT EJECT عمل نمده اند ولی به دلیل ضعف ذاتی صندلی پران مارتین بیکر MK-H7 فانتوم در عمل در سرعت پایین و ارتفاع پایین عمل ایجکت نا موفق بوده و در نتیجه خلبانان جان باخته اند.

توجه کنید که فن اوری این صندلی متعلق به دهه 60 میلادی است و هرچند در زمان خود بهترین بوده است ولی با استانداردهای کنونی بسیار ناکارامد در پرتاب در شرایط بحرانی ارتفاع و سرعت پایین عمل میکند.حتما فیلم سقوط میگ 29 و سقوط سوخوی 30و 27 در نمایشگاههای هوایی  پاریس و لندن و اکراین را دیده اید که با وجود ارتفاع و سرعت بسیار پایین ،خلبانها پرتاب موفقی را پشت سر گذاشتند و از سقوط جان سالم به در بردند.حالا که نمیتوانیم جنگنده های نو خریداری کنیم دست کم مسولین به فکر تهیه صندلی های پرتاب شونده کارامدتر روسی برای جنگنده هایمان باشند.(صندلی های بسیار بهتر غربی مانند MK16پیشکش!!!)

20

حالا که نمیتوانیم جنگنده های نو خریداری کنیم دست کم مسولین به فکر تهیه صندلی های پرتاب شونده کارامدتر روسی برای جنگنده هایمان باشند.(صندلی های بسیار بهتر غربی مانند MK16پیشکش!!!)

جناب دستان اگر یادتان باشد دو یا سه سال پیش یک میگ-29 سقوط کرد که در گنج جنگ بحث منقضی شدن راکتهای صندلی میگها پیش آمد که از قرار روسها آنها را نداده بودند تا بروز شوند.  البته نمیدانم که در کل بحث ایجکت نکردن در آن پرواز به خاطر این مسئله بود یا نه، ولی اگر درست باشد یا باید قرارداد محکمی با روسها بست که ظاهراً زیاد فایده ای ندارد یا بهتر است به همین صندلیهای پران قدیمی اکتفاء کنیم!!  :1 (4): 

17

یکی از دلایل این اتفاق بد بستن چتر هنگام باز و بسته کردن هست 

چترها باید بعد از مدت زمان معینی باز و بسته بشن تا احیانا موقع باز شدن و استفاده کردن مشکلی براش پیش نیاد و اگر در این زمان چتر بد بسته بشه میتونه این اتفاق بیافته (البته این چیزهایی که گفتم مربوط به چتربازی میشه ولی احیانا نباید تفاوتی داشته باشن )

معمولاً شعبه رهاساز خلبان (از گردان تعمیر و نگهداری) طبق مقررات و تایم چک صندلی اجکت اقدام به بررسی و چک صندلی می کند و در این امر از شعبه چتر نیز کمک گرفته و چتر را از صندلی باز کرده و به شعبه چتر می فرستد در آنجا چتر در برج چتر آویزان شده و گره های احتمالی ان باز شده و چتر هوادهی می شود (بعلّت جای محدود چتر نجات و نوع جنس پارچه چتر احتمال ان است که چتر عرق کرده و مرطوب شود و در لحظۀ عمل کردن دچار به هم چسبیدگی شود) به این علّت چتر هوادهی شده و در زمان جمع شدن چتر اقدام به پاشیدن پودر رطوبت گیر ( معمولاً از پودر مخصوص پای کودکان استفاده می شود که این پودر کارایی بسیار خوبی حتّی در خود شعبه رهاساز دارد) در لابلای چتر کرده و سپس چتر جمع می شود.

منبع : کروچیف (آئروسپیستاک)

19

جناب دستان اگر یادتان باشد دو یا سه سال پیش یک میگ-29 سقوط کرد که در گنج جنگ بحث منقضی شدن راکتهای صندلی میگها پیش آمد که از قرار روسها آنها را نداده بودند تا بروز شوند.  البته نمیدانم که در کل بحث ایجکت نکردن در آن پرواز به خاطر این مسئله بود یا نه، ولی اگر درست باشد یا باید قرارداد محکمی با روسها بست که ظاهراً زیاد فایده ای ندارد یا بهتر است به همین صندلیهای پران قدیمی اکتفاء کنیم!!  :1 (4): 

دوست عزیزدر سقوط ان میگ 29 و شهادت خلبانش جناب شهید ارش شاه محمدی دلیل ماجرا  ایجکت نکردن یا باز نشدن چتر نبوده است.راکت صندلی پران و چتر ان چیزی نیست که بتوان درباره ان شوخی یا چشم پوشی کرد و مطمئن باشید بیشترین حساسیتها درباره تعمیر و سرویس و اماده نگاهداری انها انجام میشود!

17