Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

57 posts in this topic

به هنگام ایجکت تقریبا فشاری معادل+18 جی به خلبان وارد میشه که اگر لباس های جی سوت نباشند مرگ خلبان حتمی است.چند سال قبل خلبان یک F-15C آمریکایی در حوالی خلیج مکزیک ایجکت کرد که به علت سرعت بالای هواپیما خلبان از 23 ناحیه دچار شکستگی شد و مدت 8ماه تحت درمان بود که در حال حاضر این خلبان با F-18 پرواز می کنه.

از نیروی هوایی رفته نیروی دریایی ؟  :1 (1):

14 people like this

ولی یک چیز رو من مطمئنم اونم اینکه اگر شهید دوران جنگنده اش را به یک مکان غیر مهم میزد قطعاً عراقیها 100 تا عکس و .... نشون میدادند ولی همینکه هیچ تصویری از محل برخورد جنگنده شهید دوران پخش نشده نشان دهنده اینه که به یک مکان خیلی مهم اصابت کرده

استاد pilot ah1jممنون که اشتباه بنده را تصحیح فرمودید،جی مثبت هنگام ایجکت صحیح است که من به اشتباه جی منفی نوشتم و از همه دوستان عذرخواهی میکنم

15 people like this

به مناسبت سالگرد شهادت شهید خلبان عباس دوران

%20_603.jpgآخرین پرواز شهید دوران

شهید دوران در آخرین پرواز زیبای خود با آقای منصور کاظمیان به همراه یک فروند هواپیمای دیگر با پرواز خلبانان محمود اسکندری و ناصر باقری، ناامنی را به تمام عراق منتقل کرد و با زدن پالایشگاه الدوره بغداد، این را به اثبات رساند.

منصور کاظمیان که در کابین عقب هواپیمای شهید دوران بود، تعریف می‌کرد: «وقتی شهید دوران پالایشگاه الدوره را بمباران می‌کرد، یک موشک به بال سمت راستش اصابت کرد؛ عباس به من گفت: منصور آماده باش برای بیرون پریدن از هواپیما. به او گفتم: پس شما چی؟ او گفت: با من کاری نداشته باش، من نمی‌پرم، خودت بپر بیرون؛ من حوصله اسارت را ندارم.

همین طور که پرواز می‌کردیم، عباس گفت: دو بمب دیگر داریم که این دو تا را هم به پادگان بعثی‌ها بزنیم؛ همین طور که به نزدیکی پادگان رفتیم، یک موشک دیگر به زیر بال سمت چپ هواپیما اصابت کرد؛ وقتی عباس بمب‌ها را زد، گفت، منصور بپر، خداحافظ. من از هواپیما به بیرون پریدم و چیزی نفهمیدم. بعدها خبرنگاران می‌گفتند: شهید عباس دوران با هواپیما خودش را به ساختمان‌های وزارت دفاع رژیم بعث عراق زد و نزدیک به 200 تن از نیروهای این وزارتخانه را به هلاکت رساند». این همان مسئله‌ای است که عباس عهد بسته بود و به عهد خود وفا کرد.

اولین داوطلب بمباران اسرائیل

بعد از پیروزی در عملیات‌های مختلف جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، فراخوان داده شد که نیروها برای جنگ با اسرائیل ثبت‌نام کنند. بنده به دفتر رئیس عقیدتی سیاسی پایگاه سوم شکاری همدان رفتم و ثبت‌نام کردم، بعد که می‌خواستم برگردم، رئیس‌دفتر عقیدتی سیاسی گفت: «آقای مشیری، شما نفر اول نیستید که ثبت‌نام می‌کنید» گفتم: «خب، کیه؟»، گفت: «عباس دوران». در واقع او اولین داوطلب برای بمباران اسرائیل بود. او می‌خواست خودش را فدای اسلام کند و در راه حق قدم بردارد.

راوی  امیر سرتیپ دوم خلبان سیاوش مشیری - به نقل از باشگاه خبر نگاران جوان

6 people like this

روحش شاد.

روایت از محل برخورد هواپیما بسیار متفاوت است ولی تا جائی که من میدانم بیشترین احتمال برخورد به ساختمانهای مختلف در اطراف یک میدان است. و اینکه وزارت دفاع و 200 نظامی در آن توسط برخورد هواپیمای این دلیر مرد از بین رفته یا خسارات کلی دیده کمی غیر واقعی به نظر میرسد.

حالا اگر دوستان اطلاعات جدیتری دارند خوشحال میشوم بدانم در لحظات آخر چه بر سر این خلبان شجاع ایرانی آمده ؟!

10 people like this

درود به روان پاک تمام شهیدان ارتش . این حقیر وقتی که نام قهرمانان و دلاوران شهید ارتش را می بینم با خود فکر میکنم که چرا همیشه نام قهرمانانی را یادآور میشویم که دارای درجه و رتبۀ بالایی بوده اند . آیا آن سرباز و بسیجی که دارای پنج سر عائله بود و گلۀ گوسفندان خود را رها کرده و برای دفاع از کشور جنگید و شهید شد چیزی از یک قهرمان و پهلوان کم دارد ؟ بی انصافی نکنیم . همه پهلوان بودند و همه قهرمان . ظلم میکنند که همایش و سمینار و کنگره و . . . تنها بیاد سردار و امیر و تیمسار برگزار میکنند . باید سنت شکنی کنیم . از سربازان و درجه داران و افسرانی هم یاد کنیم که تا امروز گمنام بوده اند . بنده خودم در خط فکه هفتصد متر خط رو با 15 سرباز ماهها نگه داشتیم . در منطقه شرهانی و در خط شصت که تنها حدود شصت متر با عراقی ها فاصله داشتیم سربازانی در دیدگاه ها نگهبانی میدادند که شخصا وقتی برای سرکشی میرفتم پشتم میلرزید . ماهها حضور در شصت متری دشمن تنها به زبان گفته میشود . سربازانی دیده ام که حدود صد متر از خط مقدم هم جلوتر میرفتند و شب تا صبح در سنگرهای استراق سمع نگهبانی میدادند . ظلم است که قهرمانان ارتش را در چند امیر و سردار معروف خلاصه کنیم . بخدا ظلم است . اگر همان سرباز و درجه دار و افسر نبود تیمسار و امیران بودند ؟ بیایید لااقل در خصوص شهدای قهرمان شیوۀ گلچین کردن را کنار بگذاریم . تمام قهرمانان ما که در آسمان نبودند . روی زمین هم قهرمانان زیادی بودند . آنها را از یاد نبریم . با احترام : تلخک 

14 people like this

این شهدا وجانبازان وایثارگران همگی  الگو هستند ودرس شهامت وشرافت به نسلهای بعدی میدهند. جوانان امروز نیاز به الگو دارند. شما ببینید امریکاییها میایند فیلمی به نام (دشمن پشت دروازه) می سازند ، داستان تک تیراندازی به نام زایتسف که از قهرمانان شوروی در جنگ جهانی دوم بود .انها برای الگو سازی ورساندن پیام حتی از طرح قهرمانان دشمنان دیرین خود هم کوتاهی نمیکنند. ماجرای رشادتهای رزمندگان ما از هر گروهی باید به جوانان امروز ونسلهای بعدی منتقل شود.

13 people like this

تلخک جان بنده بارها در مورد دادن درجه بالا مثل امیر و سردار به شهدا تو مطالبم اشاره کرده ام که عوام فکر می کنند فقط سرداران و امیران شهید می شوند چرا که این دو نام در ذهن آنها حک می شود . اگر گروهبانی شهید شده است این افتخار باید مختص درجه داران باشد و یا اگر سربازی باشد مختص سربازان ولی متاسفانه همه شهدا را با درجه بالا لحاظ می کنند . جواب هم این است که درجه شهدا بالاترین درجه باید باشد ولی منظور درجه معنوی است و نه درجات مادی . بهر حال بنده شخصا موافق نیستم و عقیده دارم که بایستی هر شهدی را با همان درجه ای که موقع شهادت داشته است خطاب کنند . از سویی دیگر این یک بدعت بد است که یکی دو نفر را شاخص می کنند و بقیه را فراموش می کنند که این مسئله در مورد ارتش با شدت بیشتری جریان دارد و فکر هم میکنم که هدف دار بوده باشد . همچنین ما قهرمانان زنده ای داریم که بسیار بیشتر از شهدا تلاش کرده اند و شها مت بیشتری هم داشته اند اما شهید نشده اند ولی اصلا مطرح نمی شوند . گرایش همه مسئولین شهرداری ها و سازمان ها و نهاد ها هم بیشتر بسوی شهدای سپاه است که این هم برای کمرنگ شدن نقش ارتش مزید بر علت است . اگر تو اصفهان هزارتا بنر شهدا باشد شاید خیلی خوشبین باشیم سه چهار مورد آنهم افراد شاخص از ارتش باشد . خود ارتش هم بهر دلیلی تمایلی به اینگونه تبلیغات ندارد که در نهایت اینگونه شده است که ملاحظه میفرمائید 

15 people like this

روایت جناب کاظمیان از چگونگی هدف قرار گرفتن بر فراز بغداد:

به پالایشگاه که رسیدیم از پیرامون پالایشگاه با موشکهای سام، شروع کردند به زدن ما. من هم با یک دستگاهی که هواپیما مجهز به آن است، مشغول از کار انداختن رادارهای آنها شدم تا دستکم موشک نزنند. به بالای پالایشگاه که رسیدیم، با موفقیت کامل بمبها را تخلیه کردیم و در حال برگشت بودیم که من یک لحظه برگشتم به پالایشگاه نگاه کنم، دیدم هواپیما از دم تا پشت سر من آتش گرفته و میسوزد. سریع به شهید دوران گفتم: «هواپیما آتیش گرفته، آماده باش بپریم» و نگاه کردم، دیدم دستگاههای جلوی چشمم هم سیاه شده و همان زمان بود که من داشتم میرفتم بیرون از هواپیما. همه این رخدادها در عرض یک ثانیه رخ داد.

حالا روایت بر این است که احتمالاً آتش هواپیما به بمبهای زیر صندلی رسید و صندلی من خودش عمل کرد و من را از آن آتش نجات داد. من که پریدم بیرون بیهوش بودم و وقتی به هوش آمدم در وزارت دفاع عراق بودم و یکی داشت لبم را که پاره شده بود بخیه میکرد. در این لحظه به خودم گفتم: «خدایا، من تو هواپیما بودم. اینجا کجاست؟»

پس از مدتی برای امنیت من لباس پروازم را درآوردند و دشداشه به تنم کردند و مرا به بیمارستان بردند. از آن جا هم دوباره به وزارت دفاع آوردنم. به آنها گفتم: «جناب دوران کو؟» گفتند: «از هواپیما نپرید و کشته شد». من باور نکردم، چون معلوم نبود که آنها راست میگویند یا دروغ، ولی خیلی دنبال این مسأله بودم و میخواستم برایم روشن شود که چه شده است.

نزدیک پانزده روز من را در وزارت دفاع نگه داشتند. آنجا خیلی شکنجه ام کردند. پس از آن تحویلم دادند به سازمان امنیتشان. آنجا هم 45 روز بودم تا اینکه سپردنم به دژبانی تا مرا به اردوگاه بفرستند. در آنجا یک سربازی بود که کمی انگلیسی بلد بود. به من گفت: «تو همان خلبانی نیستی که هواپیمایت را زدند؟».

گفتم: «بله! چقدر از این موضوع خبر داری؟» گفت: «پس از اینکه پالایشگاه بمباران شد، هواپیما در حالی که آتش گرفته بود، به طرف شهر میآمد. یکهو دیدم از داخل آن چتری بیرون پرید و پس از مدتی که هواپیما جلوتر رفت منفجر شد».

بعدها که من از خلبانهای دیگر پرسیدم: «آیا امکان دارد هواپیما بر اثر آتش خودش در هوا منفجر شود»، گفتند: «نه، مگر اینکه موشک به آن اصابت کند، منفجر شود».

خلاصه مرا بردند اردوگاه. در اردوگاه از چگونگی حادثه پرس و جو کردم. آنها گفتند: «بیست دقیقه پیش از اینکه شما به بغداد برسید، آژیر خطر را زدند و زمانی هم که پالایشگاه را آماج قرار دادید، فردایش عکس سانحه را روزنامه های عراق چاپ کردند و بدین صورت بود که تکه های هواپیما نزدیک یکی از میدانهای شهر به زمین خورد و از شهید دوران پوتین و دستکشش مشخص بود»؛ آنجا بود که برایم مسجل شد عباس دوران به شهادت رسیده است.

بنا به خاطرات جناب کاظمیان هواپیما هنگام بمباران پالایشگاه هدف موشک قرار گرفته و با توجه به وضعیت تشریح شده قابل کنترل نبوده است همچنین سایر اظهارت ایشان دلالت بر انفجار هواپیما در هواو عکسهای تکه های هواپیما و پوتین آن شهید در اطراف یک میدان است .حال چگونه صحبت از کوبیدن هواپیما به ساختمان هتل یا ساختمان وزارت دفاع می شود؟ضمن اینکه پس از گذشت 30سال هنوز شواهدی مربوط به تخریب هتل (که قاعدتا" نمی توانست از چشم خبرنگاران و عکاسان خارجی حاضر در صحنه پنهان مانده باشد) در دست نیست .البته حتی در صورت عدم صحت اصابت هواپیما به هتل مذکوریا ساختمان وزارت دفاع چیزی از ارزش کار آن شهید کاسته نمی شود زیرا نتیجه مورد نظر ایران در خصوص عدم برگزاری اجلاس در عراق برآورده گردید ولی گاهی این ابهامات اسباب سوء استفاده مغرضین می شود.(همانند قضیه محمد حسین فهمیده که هنوز انفجار تانک بوسیله بستن نارنجک به کمر و پریدن به زیر آن برای من قابل قبول نیست و هیچ متخصص علوم نظامی نیز آنرا تایید نمی کند)

14 people like this

جناب تلخک عزیز نظر جنابعالی محترم  ، این شهدا وجانبازان وایثارگران همگی  الگو هستند ودرس شهامت وشرافت به نسلهای بعدی میدهند. جوانان امروز نیاز به الگو دارند. شما ببینید امریکاییها میایند فیلمی به نام (دشمن پشت دروازه) می سازند ، داستان تک تیراندازی به نام زایتسف که از قهرمانان شوروی در جنگ جهانی دوم بود .انها برای الگو سازی ورساندن پیام حتی از طرح قهرمانان دشمنان دیرین خود هم کوتاهی نمیکنند. ماجرای رشادتهای رزمندگان ما از هر گروهی باید به جوانان امروز ونسلهای بعدی منتقل شود  خواه عباس دوران از نیروی هوایی وخواه ان نوجوانان بسیجی که خواب شب را بر صدامیان حرام کرده بودند .

سمند نازنین ، دفاع از خاک وطن و ناموس الگو نمیخواهد . قبل از جنگ با عراق ایران سالها بود جنگی با کسی نداشت . اما جوانان بدون الگو چه کردند در آن جنگ ؟ یکماه اول برای حراست از خرمشهر کدام الگو میتوانست از تعدادی اندک بزرگترین مدافعان را بسازد ؟ ایرانی در وطن دوستی و میهن پرستی و دفاع از ناموس الگو نمیخواهد . حال گیریم الگو هم مفید فایده باشد . چرا الگو سربازی دلاور نباشد ؟ شما به سوابق قدرشناسی از جنگجویان همین کشورهای بلاد غرب دقت کنید . اکثر مدال و نشان شجاعت و لیاقت را به سربازان داده و می دهند . حال شما یک نمونه بیاورید که به سربازی مدال و نشان داده باشند . متأسفم که باید بگویم ما خود گاهی قهرمان ساز میشویم . بعضی از قهرمانانی را که ماحصل جنگ هشت ساله میدانیم ساختۀ خودمان است . ایکاش وجدانم مجوز برایم صادر میکرد تا بعضی مواردی را که خود دیده ام را بیان کنم اما دوباره میترسم از خطوط قرمز عبور کنم و صدای آژیر بلند شود . سمند گرامی ، استاد عزیزم ، چند سال قبل در سایتی خواندم که آخرین سرباز فلان جنگ در امریکا درگذشت . میدانید معنی این خبر چیست ؟ اعلام این خبر یعنی اینکه تمام افرادی که در آن جنگ حضور داشته اند دارای سابقه و پروندۀ حضور در جنگ برای کشورشان بوده اند . آیا شما میتوانید فقط آماری از افرادی که در تمام نیروها در جنگ هشت ساله حضور داشته اند ارائه کنید ؟ البته بدون نام بردن از حاضران جنگ . تنها آمار بدهید . دوباره متأسفم که باید بگویم ما جنگ را در نام چند سردار و امیر و حاجی و سید خلاصه کرده ایم . جنگ را پشت قبالۀ کسانی کرده ایم که ضعیف ترین عملکرد را داشته و هیچکدامشان لب باز نکرده و نمیکنند تا از حقایق تلخ جنگ بگویند . آنهایی هم که در خصوص جنگ صحبت میکنند باز از همان چند سردار و امیر و حاجی و سید میگویند . و این یعنی ناسپاسی ، قدرنشناسی . این را الگو سازی نمیدانم . این یعنی منفعت طلبی و  . . . . حق یارتان : تلخک 

14 people like this

تلخک عزیزدرک دلاوری وپایمردی شما ورزمندگان برای بنده  که الان زیر کولر در چاردیواری امن خانه نشسته ام ودر اینترنت پرسه میزنم ناممکن است فقط رزمندگانی که این رشادتها را خلق کردند میدانند به عنوان نمونه  هفتصد مترنگهداری خط با 15 سرباز برای ماهها یعنی چه؟ دشمن ما مطمئنا دشمن دست وپابسته ای نبود. امنیت نسل جوان امروزکه بنده جزیی از ان هستم مرهون از جان گذشتگی و فداکاری بزرگانی همچون شما در دوران انقلاب ودفاع مقدس است .  بنده دست شما را میبوسم وبرای روزها وفرداهایی بهتردست به دعا برمیدارم.حضور شما در این انجمن غنیمتی است انشالله که همیشه سلامت باشید.

11 people like this

تلخک جان بنده بارها در مورد دادن درجه بالا مثل امیر و سردار به شهدا تو مطالبم اشاره کرده ام که عوام فکر می کنند فقط سرداران و امیران شهید می شوند چرا که این دو نام در ذهن آنها حک می شود .

اگر درست به یاد داشته باشم جناب مازندرانی در امور شهداء و ایثارگران نیروی هوایی این درخواست را مبنی بر افزایش حقوق مستمری بگیران بر اساس درجه ای که از زمان شهادتشان تا امیری میرسند را برای بازماندگان داده بودند که ظاهراً گفته شده بود که درجه را نیز ارتقاء میدهند. جناب مازندرانی اعتراض نمودند که بدین صورت سالها پس از جنگ تمامی شهدای ما امیر و سرلشگر خواهند بود و ممکن است در تاریخ مسئله بصورت دیگری تحلیل شود که تعداد امیر و سرلشگر ایران در جنگ از دست داده است بسیار زیاد بوده!

ثمین جان اگر اشتباه متوجه شدم اصلاح فرمائید.

11 people like this

3014791-7004-l.jpg

من مرد آسمانم، روی زمین بلد نیستم کاری کنم .

9 people like this

تلخک عزیزدرک دلاوری وپایمردی شما ورزمندگان برای بنده  که الان زیر کولر در چاردیواری امن خانه نشسته ام ودر اینترنت پرسه میزنم ناممکن است فقط رزمندگانی که این رشادتها را خلق کردند میدانند به عنوان نمونه  هفتصد مترنگهداری خط با 15 سرباز برای ماهها چگونه است؟ دشمن ما دشمن دست وپابسته ای نبود، عراقیها ذاتا مردم جنگجو وبی رحمی هستند. امنیت نسل جوان امروزکه بنده جزیی از ان هستم مرهون از جان گذشتگی و فداکاری بزرگانی همچون شما در دوران انقلاب ودفاع مقدس است . بنده خودم از خانواده ارتشی هستم و پدرم از روز اول انقلاب تا پایان جنگ در خدمت این انقلاب در جبهه ومناطق عملیاتی بود پس فرمایشات جنابعالی وجناب ملایری عزیز را بنده هم تایید میکنم چون خودم هم این مسایل را دیده ام ولمس کرده ام. بنده دست شما را میبوسم وبرای روزها وفرداهایی بهتردست به دعا برمیدارم.حضور شما در این انجمن غنیمتی است انشالله که همیشه سلامت باشید.

هموطن گرامی ام سمند عزیز ، نمیدانم چند سالته . همین قدر میدانم اگر خدای نکرده دشمنی فکر تجاوز به کشور آریایی ما را در سر داشته باشد نه تنها تو که تمام جوانان ومردان ایران تمام قد با سینه های ستبر به جنگش خواهید رفت . دفاع از خاک و نوامیس در خون هر ایرانی بوده و هست . یاران قدیم هر چه کردند تنها وظیفه ای بود که بر شانه داشتند . هنرمند واقعی آنان بودند که دست از جان عزیز شستند . عند ربهم یرزقون شدند . منکه جامانده ای هستم که سالهاست تنها حسرت فقدان یاران و همرزمانم را به دوش میکشم . همین که قدردان مردان دلاور هشت سال جنگ هستید اینجانب را خوشنود میکند . سلامتی و سربلندی برایت آرزو دارم . ارادتمند : تلخک

9 people like this

اگر درست به یاد داشته باشم جناب مازندرانی در امور شهداء و ایثارگران نیروی هوایی این درخواست را مبنی بر افزایش حقوق مستمری بگیران بر اساس درجه ای که از زمان شهادتشان تا امیری میرسند را برای بازماندگان داده بودند که ظاهراً گفته شده بود که درجه را نیز ارتقاء میدهند. جناب مازندرانی اعتراض نمودند که بدین صورت سالها پس از جنگ تمامی شهدای ما امیر و سرلشگر خواهند بود و ممکن است در تاریخ مسئله بصورت دیگری تحلیل شود که تعداد امیر و سرلشگر ایران در جنگ از دست داده است بسیار زیاد بوده!

ثمین جان اگر اشتباه متوجه شدم اصلاح فرمائید.

در خواست این‌گونه بود که بر خلاف قانون قبلی که حقوق دریافتی خانواده یک شهید تا پایان عمر بر مبنای همان درجه زمان شهادت به اضافه یک درجه ترفیع شهادت محاسبه می‌شد ،  از لحظه شهادت تا زمان بازنشستگی افراد ، حقوق و مزایای دریافتی خانواده شهید ، سال به سال مطابق با درجه‌ای که بنا بوده در همان سال شهید مورد نظر در صورت زنده بودن دریافت نماید ، محاسبه گردد و به همین شکل نیز عمل می‌شد و اکنون نیز همینطور است . این عناوین سرلشگر و ... از سوی عقدیتی سیاسی ارگان‌ها اطلاق می‌گردد و مبنای حقوق و مزایای خانواده شهید نمی‌باشد.

9 people like this

سی و چهارمین سالروز شهادت سرلشکر خلبان عباس دوران گرامی باد 

bsod_doran8.jpg

cft1_doran.jpg6.jpg

6 people like this