Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

بهترین خلبانان اف5 جهان .

46 posts in this topic

یدالله شریفی‌راد

محل تولد طالقان

تاریخ تولد ۴ فروردین ۱۳۲۵

۲۴ مارس ۱۹۴۶(۱۹۴۶-03-۲۴) ‏(۶۸ سال)

تابعیت ایران

کانادا

نیرو نیروی هوایی شاهنشاهی ایران

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

جنگ‌ها جنگ ایران و عراق

یدالله شریفی‌راد (زاده ۴ فروردین ۱۳۲۵ در طالقان) یکی از خلبانان تیم آکروجت تاج طلایی در سال ۱۳۵۷،[۱] خلبان جنگندهٔ اف-۵ نیروی هوایی ایران در جنگ ایران و عراق، دیپلمات پیشین و نویسنده است. رکوردهای او، وی را یکی از موفق‌ترین خلبانان جنگندهٔ اف-۵ در جنگ ایران و عراق در نبردهای هوایی کرده است.

وی دارای ۵ پیروزی هوایی (۳ فروند از این پیروزی‌ها قابل استناد و اعتماد (تأییدشده توسط منابع غربی) و ۲ فروند دیگر پیروزی احتمالی می‌باشد. این پیروزی‌ها عبارتند از:

یک فروند سوخو-۲۲ در تاریخ ۵۹/۷/۲۹ که هنگام تعقیب آن جنگندهٔ عراقی به زمین برخورد کرده و نابود می‌شود. (مورد تایید منابع غربی)

یک فروند میگ-۲۱ در تاریخ ۵۹/۸/۳۰ به وسیلهٔ مانور.(مورد تایید منابع غربی)

یک فروند میگ-۲۱ در تاریخ ۵۹/۹/۳ به وسیلهٔ مسلسل ۲۰ میلیمتری.(مورد تایید منابع غربی)

یک فروند میگ-۲۱ در تاریخ ۵۹/۹/۲۵ به وسیلهٔ مسلسل ۲۰ میلیمتری.(احتمالی)

یک فروند میگ-۲۱ در تاریخ ۵۹/۹/۲۵ به وسیلهٔ مانور.(احتمالی)[۲][۳][۴]

شریفی‌راد در یکی از ماموریت‌هایش پس از این که به یک نیروگاه در خاک عراق حمله کرد، با حمله سه جت عراقی مواجه شد که توانست یکی از آنها را سرنگون کند و در حالی که در تعقیب دومی بود، خودش از پشت مورد اصابت قرار گرفت. خروج اضطراری کرده و از هواپیما بیرون پرید و مبارزان کُرد از او نگهداری کردند. وی بهبود یافته و به ایران بازگشت. در ایران یک فیلم به نام عقاب‌ها از ماجرای نجات او به وسیلهٔ کردهای عراقی ساخته شد.[۵]

شریفی‌راد از سال ۱۳۶۳ تا سال ۱۳۶۶ به عنوان دیپلمات واستاد خلبان برای دانشجویان جدید ایرانی در پاکستان مشغول به کار بود. در سال ۱۳۶۶ از سوی دولت ایران دستگیر شد، به زندان افتاد، شکنجه شد و به جاسوسی برای آمریکا متهم گردید.[۶] او تا پای اعدام رفت، ولی پس از یک سال تبرئه شده و از زندان آزاد گردید و سپس به کانادا مهاجرت نمود.

او همچنین کتابی در کانادا نگاشته است به نام پرواز یک میهن‌پرست (Flight of a Patriot) که در آن داستان زندگی خود را از زمان جوانی تا جنگ ایران و عراق و بازداشت و شکنجه و مهاجرت به کانادا به رشتهٔ نگارش درآورده است. این کتاب به زبان انگلیسی بوده ولی به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شده است.[۷][۸]

از ویکی‌پدیا.

15

با تشكر از جناب لطافتي عزيز ، فارغ از پست فوق و با احترام به قهرماني هاي جناب شريفي راد به نظرم كپي پيست كردن اينچنين مواردي از ويكي پدياي فارسي خيلي مطلوب نباشد ، چرا كه خيلي از مواردي كه در ويكي پدياي فارسي درج مي گردد صحيح نبوده و وقتي هم كه كسي آنها را ويرايش مي كند ، سريعا توسط ادمين هاي اين سايت مطلب به همان ويرايش قبلي بر مي گردد . كه نمونه آن را مي توان در پستي كه اخيرا جنابعالي در خصوص آمار شكارهاي هوايي قرار داديد مشاهده نمود ، مثلا تعداد بالايي شكار در آنجا به خلباني به نام خسرو داد نسبت داده شده كه اصلا ما خلباني به اين نام و نشان در نيروي هوايي نداشته ايم ، و وقتي هم كه ويرايش مي كني مديران آن را به حالت اول باز مي گرداننند و فمر مي كنند چون مطلبي در كتاب تام كوپر نوشته شده وحي منزل است ، در صورتي كه خود تام كوپر و همچنين همكار ايراني ايشان ( جناب فرزاد بي شاپ) در چند مورد گفته اند كه به دليل عدم دسترسي به منابع معتبر داخلي در زمان نگارش اين كتاب ، آمار ارائه شده در خصوص خلبان هاي ايراني و ... قابل استناد نمي باشند ، اما مديران ويكي پدياي فارسي تعصبشان نسبت به نوشته هاي تام كوپر از خود ايشان بيشتر است !!

در مورد فوق هم با اينكه جناب شريفي راد از خلبانان دلاور و بسيار نخبه اف ٥ بوده اند ، اما آيا مي توان با وجود كساني مثل مصطفي اردستاني ، شير افكن همتي ، حبيب بقايي ، جواد محمديان ، محمد دانشپور، جلال آرام ، صمد بالا زاده، عطا محبی و ... نسبت بهترين خلبان اف ٥ جهان را به ايشان اطلاق نمود ؟ همانطور كه واقعا چنين نسبت هاي كيفي اي را نمي توان به هيچ يك از عزيزاني هم كه بنده نام بردم اطلاق كرد .

20

به نظرمن بهتر است بنویسند : "یکی از بهترین خلبانان اف-5"

15

با سلام :

بهترین خلبانان اف 5 بهتر است !

در آمار پیروزیهای ...! هم گفتم بهتر است منابع معتبر تر را هم معرفی و مطالعه کنیم ! من فقط نقل قول کردم..

ولی قبلش با چند اف5 قدیمی صحبت کردم اونها هم با کمی تفاوت تایید کردند !

دوستان هم از بهترینها بگن !

10

واقعا هیچ کس نمیتواند بگوید در هر کدام از هواپیما ها یا هلیکوپتر ها کدام خلبان بهترین است. ما در هر کدام از اینها خلبانانی داشتیم که وا قعا نهایت شجاعت را داشتند مثلا در تایگر ، نصرالله عرفانی، محمد دانشپور ، یدالله جوادپور ،مصطفی اردستانی ، هوشنگ آغاسی بیگ ، علی اقبالی و تعدادی دیگر نهایت شجاعت را داشته اند وهیچ کس نمی تواند بین آنها قضاوت کند.

جناب یدالله شریفی راد هم فکر کنم مثل مرحوم جلیل زندی شده اند . هنوز برای من سوال است که چه کسی گفت که جلیل زندی 11 هواپیمای عراقی را زده است؟ اگر کسی این اطلاعات را داشته پس چرا برای بقیه را نگفته ! از کجا نوع آنها را دقیق میدانسته ! مرحوم زندی اوایل دهه 80 فوت کردند آیا واقعا کسی آن موقع به فکر این چیز ها بود؟(البته من منکر این نیستم ولی مرجع آن برای من سوال است . چون همه ی سایت ها از هم کپی کرده این طور معروف شده)

در مورد تعداد سرنگونی ها توسط تامکت هم اکثرا همه میگویند جناب زندی بیشتر زده ( همون 11 فروند) در حالی که جناب جاوید نیا بیشتر از این تعداد ، هواپیمای عراقی زده . جناب محمد رضا عطایی 13 هواپیمای عراقی را زده اند واقعا مرجع مطمئن کجاست؟

19

واقعا هیچ کس نمیتواند بگوید در هر کدام از هواپیما ها یا هلیکوپتر ها کدام خلبان بهترین است. ما در هر کدام از اینها خلبانانی داشتیم که وا قعا نهایت شجاعت را داشتند مثلا در تایگر ، نصرالله عرفانی، محمد دانشپور ، یدالله جوادپور ،مصطفی اردستانی ، هوشنگ آغاسی بیگ ، علی اقبالی و تعدادی دیگر نهایت شجاعت را داشته اند وهیچ کس نمی تواند بین آنها قضاوت کند.

جناب یدالله شریفی راد هم فکر کنم مثل مرحوم جلیل زندی شده اند . هنوز برای من سوال است که چه کسی گفت که جلیل زندی 11 هواپیمای عراقی را زده است؟ اگر کسی این اطلاعات را داشته پس چرا برای بقیه را نگفته ! از کجا نوع آنها را دقیق میدانسته ! مرحوم زندی اوایل دهه 80 فوت کردند آیا واقعا کسی آن موقع به فکر این چیز ها بود؟(البته من منکر این نیستم ولی مرجع آن برای من سوال است . چون همه ی سایت ها از هم کپی کرده این طور معروف شده)

در مورد تعداد سرنگونی ها توسط تامکت هم اکثرا همه میگویند جناب زندی بیشتر زده ( همون 11 فروند) در حالی که جناب جاوید نیا بیشتر از این تعداد ، هواپیمای عراقی زده . جناب محمد رضا عطایی 13 هواپیمای عراقی را زده اند واقعا مرجع مطمئن کجاست؟

البته جناب سرهنگ مازندرانی را یادتان رفت. ایشان هم تقریبا ١١ پیروزی هوایی داشته اند.

اگر اجازه بدهید باید بگویم این که آمار و ارقام شکارهای تیمسار زندی بر سر زبان همه هست ناشی از ١- کتاب تام کوپر هست که به نظر میرسه تنها اسم خلبانی را که درست بیان کرده همان مرحوم زندی بوده. ٢- عادت بد غالب ایرانی ها در افسانه سازی و قهرمان سازی بدون دلیل از دیگران. منکر بزرگی و منش انسانی تیمسار زندی نیستم اما ببینید چه مقدار دروغ و شایعه ه, در مورد سپهبد جهانبانی درست کرده ایم تا آنجا که پسر ایشان باید در مصاحبه رادیویی سال پیش این موارد را تصحیح کنند. ٣- کم کاری خود ارتش در نشر اسامی و ارقام درست که خب دست آدمی مثل کوپر را باز گذاشته تا هر چه شنیده و دیده یا خوانده در قالب کتاب به خورد مردم دهد.

باید شخص سودجو و کم سوادی مثل کوپر (که نام جعلی ایشان میباشد) را مجبور کرده چاپ دومی منتشر کند یا اشخاص مطلع و با سواد مسلط بزبان انگلیسی کتابی چاپ کنند و اشتباهات ایشان را درست کرده و در اختیار عموم بگذارند.

16

جناب محمد رضا عطایی 13 هواپیمای عراقی را زده اند واقعا مرجع مطمئن کجاست؟

جناب IRIAF F-4 مرجع این مورد آخر کجاست ؟ بنده تا به حال چنین آماری را نشنیده‌بودم و با توجه به اینکه تیمسار عطایی گرامی در بیشتر مدت زمان جنگ مسئولیت فرماندهی داشته‌اند ، به نظر نمی‌رسد که این تعداد شکار داشته باشند.

جناب یدالله شریفی راد هم فکر کنم مثل مرحوم جلیل زندی شده اند . هنوز برای من سوال است که چه کسی گفت که جلیل زندی 11 هواپیمای عراقی را زده است؟ اگر کسی این اطلاعات را داشته پس چرا برای بقیه را نگفته ! از کجا نوع آنها را دقیق میدانسته ! مرحوم زندی اوایل دهه 80 فوت کردند آیا واقعا کسی آن موقع به فکر این چیز ها بود؟

کاملا موافقم و برای من هم سوال است !!!!

18

این دور باطل است. در انجمن های سابق هم دهها بار این مسائل را بررسی کردیم و از دیگران هم خواستیم از ارسال مطالب ویکیپدیا در انجمنها خودداری کنند که ثمری نداشت.

12

در کتاب ستاره های نبرد هوایی جلد دوم جناب عطایی خودشان فرموده اند که 13 فروند را سرنگون کرده اند . خاطره ی 2 تا از آنها هم بیان کرده اند.

13

در کتاب ستاره های نبرد هوایی جلد دوم جناب عطایی خودشان فرموده اند که 13 فروند را سرنگون کرده اند . خاطره ی 2 تا از آنها هم بیان کرده اند.

خيلي ممنونم ، جلد دوم را خريداري كرده ام ولي متاسفانه هنوز موفق به خواندن آن نشده ام
11

اگر  درست خاطرم باشد نویسنده ی کتاب ستاره های نبرد هوایی امیر سرتیب خلبان  جناب مهرنیا ازدلاور مردان اف 5 میباشند وکتاب ایشان منبع قابل اطمینانی میتواند باشد به هرحال  وبیشک ارائه ی مطالب وچاپ کتبی از این دست نقش بسزایی میتواند درمعرفی بخشی از دلاور مردیهای ارتش بخصوص جان برکفان نهاجا داشته باشد وامیدوارم این اقدامات وچاپ کتابهایی از این دست بازهم تداوم یابد

12

با سلام .

علت نداشتن اطلاعات کافی داخلی خاموشی خود خلبانان است !

اگر تایید نکردند لابد درست است !

شاید همین کار باعث شکست سکوت آنان و برو بچه های کم ادعاتر هوا نیروز شود !

7

یکی از تاپ گانهای هوانیروز تیمسار محمود بابایی هستند

16

چیزی که الان به ذهنم رسید: فکر کنم یکی از بهترین خلبانان F-5B یا همان مدل دیگرش T-38A Talon فضانورد مشهور NASA مرحوم نیل ارمسترانگ باشند که هزاران ساعت روی این پرنده قبل از ماموریت کره ماه خود پروازهای پیچیده و سخت ازمایشی داشت. و ایشان خودشان هم سابقه پرواز جنگی در زمان جنگ کره را (نزدیک به ۱۵۰ ساعت پرواز جنگی) داشته اند و ۲۵۰۰ ساعت پرواز بعنوان test pilot بعد از بازنشستگی از نیروی دریایی
18

بنده هم علت اين افسانه سازي اغراق ها و يا هر چيز ديگه اي كه اسمشو بذاريم در مورد قهرمانان ميهن اول كم كاري ارتش و دوم سكوت خود اين دلاور مردان مي دونم در هر صورت به نظر هيچ چيزي رو مطلق به كسي نميشه شهرت داد يكي از بهترين و جملاتي از اين دست بهتره

16